Hosting dla LoveKraków.pl podczas wyborów samorządowych

Hosting dla LoveKraków.pl podczas wyborów samorządowych


Listopad był w Polsce miesiącem wyborów samorządowych, które w większości miast i gmin skończyły się 30 listopada na II turze. Jak co roku wydarzenie to skupiło wokół siebie uwagę wielu osób, które szukały informacji na ten temat między innymi w Internecie.

Ponieważ wybory samorządowe mają przede wszystkim charakter lokalny, największe oblężenie przeżywały portale opisujące to, co dzieje się w konkretnym regionie kraju. Przykładem takiego serwisu jest LoveKraków.pl, który jako jeden z pierwszych przeniósł się do Centrum Danych Kei.pl w ramach akcji "Wspieramy pozytywne inicjatywy"

 

 

Zainteresowanie wyborami i samym wieczorem wyborczym, podczas którego ogłaszane są wyniki jest z technicznego punktu widzenia sporym wyzwaniem dla każdego hostingodawcy. Ruch na stronie WWW wzrasta bardzo szybko w krótkim okresie czasu i potrafi kilkukrotnie przekroczyć jej standardowy poziom obciążenia.

Tak też było i w tym przypadku – podczas pierwszej tury wyborów portal LoveKraków.pl został odwiedzony przez dwukrotnie większą grupę użytkowników niż zwykle. Wynik ten nie byłby taki spektakularny gdyby nie fakt, że internauci przeglądający serwis odwiedzili w omawianym okresie średnio 19 razy więcej podstron niż wcześniej. W dniu z największą liczbą wywołań strony WWW skutkowało to wzrostem obciążenia CPU o 488% w porównaniu do średniego obciążenia z okresu sprzed wyborów.

„Kluczem do sukcesu przy hostowaniu stron WWW podczas takich wydarzeń jest odpowiednie przygotowanie. Ponieważ byliśmy dobrze poinformowani na temat tego, jak sytuacja może się rozwinąć, w odpowiednim momencie przenieśliśmy serwis na bardzo wydajną maszynę do zadań specjalnych” – komentuje Grzegorz Pawelec z naszego centrum danych. „Serwer, który udostępniliśmy na potrzeby LoveKraków.pl posiadał dwa dziesięciordzeniowe procesory, 64GB RAM i osiem dysków twardych SAS 300GB w macierzy RAID 10 z podtrzymaniem bateryjnym” – dodaje Grzegorz Pawelec.

 

 

Same przenosiny przebiegały szybko i bezboleśnie – zarówno przepięcie na silniejszą maszynę, jak i powrót do wyjściowego serwera miały miejsce w godzinach nocnych, tak aby użytkownicy portalu nie odczuli żadnych przerw w dostępie do strony. Serwis funkcjonował na nowej maszynie przez kilka dni – z odpowiednim wyprzedzeniem przed samymi wyborami, oraz kilka dni po ich zakończeniu, ponieważ bardzo często to właśnie w tym okresie portal odwiedzany jest przez wiele osób sprawdzających wyniki.

„Tego typu wydarzenia jak wybory samorządowe, gdy prowadzi się relację na żywo, generują bardzo duży wzrost statystyk, również tych chwilowych, np. w kluczowych momentach ogłoszenia zwycięzców. Na LoveKraków.pl zanotowaliśmy w dniach wyborczych ogromny wzrost statystyk, ale dzięki odpowiedniej obsłudze technicznej i serwerowej udało się utrzymać serwis w stabilnym działaniu. To dla nas również dobra nauka na przyszłość. Tego typu działania będziemy mogli wykorzystywać podczas każdej nagłej sytuacji czy wydarzeniu, które generują ogromny ruch na naszych stronach” – komentuje Michał Rodak, właściciel serwisu LoveKraków.pl.

W trakcie wyborów nad pracą maszyny czuwali dodatkowo – zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach nocnych – wykwalifikowani technicy, którzy mieli bezpośredni dostęp do serwera przyjmującego zwiększony ruch. Tego rodzaju sprzęt mógłby udźwignąć obciążenie kilka razy większe niż to, które zanotowaliśmy 30 listopada i 1 grudnia, dlatego byliśmy spokojni, że LoveKraków.pl będzie działało stabilnie. Wybory są co prawda raz na kilka lat, ale mamy nadzieję, że podobnych wyzwań będziemy mieć dużo więcej. 

NASZE ATUTY
  • 21 lat doświadczenia
  • własne centrum danych
  • 11 000 klientów
  • 1 000 m2 powierzchni
  • Zgodność z wytycznymi RODO
  • Zaawansowane systemy bezpieczeństwa

DOCENILI NAS
nagrodzony hosting www

Aktualności Kei.pl - sprawdź co u nas  

W aktualnościach Kei.pl dowiesz się jakie zmiany wdrożylismy, ajkie nowe produkty czekają na Ciebie. Także dowiesz się co nowego u nas i gdzie możesz nas spotkać.