fbpx
Wiedza dedykowana Tobie

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

01 października 2017

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ECSM) to kampania organizowana przez ENISA. Inicjatywa ma wymiar ogólnoeuropejski. W Polsce koordynowana jest przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. Imprezie patronują między innymi Ministerstwo Cyfryzacji oraz Minister Edukacji Narodowej. Ty też możesz wziąć udział i zgłosić swoją inicjatywę! Sprawdź jak to zrobić. 


Inicjatywa organizowana jest regularnie od 2013 roku. W ramach wydarzenia cyberbezpieczeństwo kreowane jest jako wspólna odpowiedzialność. Kampania informacyjna odbywa się zawsze w październiku, swoim zasięgiem obejmuje całą Europę, skupia się na promowaniu bezpieczeństwa w sieci poprzez edukację i dzielnie się dobrymi praktykami.

Również w tym roku ECSM działa przez cały październik, a każdy tydzień koncentruje się na innym temacie. W każdym tygodniu ENISA i jego partnerzy będą publikować raporty, organizując wydarzenia i działania skupione wokół każdego z tych tematów. Wydarzenia będą się koncentrować na szkoleniach, ogólnych prezentacjach dla użytkowników, quizach internetowych itp.

Źródło: https://cybersecuritymonth.eu/


Kultura bezpiecznej sieci

Miesiąc cyberbezpieczeństwa, podzielony na 4 bloki tematyczne, rozpoczyna tydzień poświęcony Cyberhigienie. Pomysłodawcy skupiają się na propagowaniu odpowiednich zachowań w codziennych rytuałach, które pomogą podnieść poziom bezpieczeństwa online. Aktualizacja oprogramowania i zmiana haseł powinny wejść w nawyk każdego użytkownika sieci. W drugim tygodniu organizatorzy skupiają się na kwestii Edukacji. Kolejny tydzień poświęcono zagadnieniu SCAM, całość cyklu kończy natomiast tydzień poświęcony nowym technologiom.

SCAM – oszustwo, polegające na wyłudzeniach wykorzystujących relacje z ofiarą. Oszust buduje zaufanie i wykorzystuje je do pozyskania korzyści finansowych.

 

Zobacz więcej ->> https://www.youtube.com/watch?time_continue=40&v=22FLXWyIBSU


Październik Miesiącem Bezpieczeństwa:

  • Tydzień 1 – Cyberhigiena najprostsze działania, które powodują wzrost cyberbezpieczeństwa każdego z nas (np. systematyczna zmiana hasła i aktualizacja oprogramowania)
  • Tydzień 2 – Edukacja dla cyberbezpieczeństwa, czyli jak uczyć świadomego korzystania z internetu? Jak kształcić specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii?
  • Tydzień 3 – Cyber Scams czyli jak nie paść ofiarą oszustów w sieci (organizowane przy wsparciu Europol EC3)
  • Tydzień 4 – Nowoczesne technologie, tydzień poświęcony takim tematom jak: sztuczna inteligencja (AI), czy Internet Rzeczy (IoT), fake news.

 


Zgłoś swoją inicjatywę!

Jesteś zainteresowany propagowaniem bezpieczeństwa? Organizujesz warsztaty, prelekcje, szkolenia bądź wykłady? Zgłoś swoją działalność na adres ecsm@nask.pl, informacje o wydarzeniu zostaną pokazane na stronie bezpiecznymiesiac.pl a także promowane w mediach społecznościowych. Wydarzenie można zarejestrować także na ogólnoeuropejskiej stronie cybersecuritymonth.eu

Źródło: Profil Facebook ECSM – Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Odpowiedzialna za komunikację marek premium. Od 6 lat pasjonuje się marketingiem treści, analizując jego wpływ na zakupowe zachowania konsumentów. W Kei.pl odpowiada za zarządzanie projektami związanymi z content marketingiem. Miłośniczka reklamy natywnej i metodyki SCRUM.