Hosting, Serwery dedykowane, Serwery VPS
Jak wybrać hosting?
Co znajdziesz w tym artykule:
Pozna różne rodzaje hostingu i dowiedz się, które rozwiązanie jest dobre dla małego, średniego i dużego projektu internetowego.
Pod pojęciem usługi hostingowe kryje się wiele rozwiązań dedykowanych dla osób o zróżnicowanych potrzebach i budżetach. W każdym wypadku klientowi udostępniane są pewne zasoby odpowiednio skonfigurowanych komputerów (popularnie nazywanych serwerami), a tym, co je różni są parametry i ceny poszczególnych opcji.
Jak zatem wybrać tę, która będzie spełniać nasze oczekiwania? Na co w szczególności zwracać uwagę? Zacznijmy od ustalenia, czego tak naprawdę potrzebujesz.
Co wybrać – hosting, VPS, czy serwer?
Hosting współdzielony
Jeżeli jesteś osobą, która dopiero zaczyna swoją działalność i potrzebuje zaznaczyć swoją obecność w Internecie za pomocą prostej strony www, najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie hosting współdzielony.
Jest to najczęściej wybierana i zarazem najtańsza usługa, która polega, jak sama nazwa wskazuje, na współdzieleniu wszystkich zasobów serwera przez wielu klientów. Podziałowi podlega nie tylko przestrzeń, ale także transfer, moc obliczeniowa procesorów, pamięć RAM i oprogramowanie.
Stosunkowo niska cena wynika z tego, że koszty administracji, utrzymania serwerów i pomocy technicznej dzielą się pomiędzy wszystkich użytkowników. Takie rozwiązanie ma jednak również wady.
Ze względu na wspólne środowisko, jedne usługi mogą mieć wpływ na inne. Przypuśćmy, że stronę www danego klienta odwiedziło niespodziewanie bardzo dużo osób – jeżeli z tego powodu moc procesora zostanie wykorzystana np. w 60%, do dyspozycji reszty klientów pozostanie 40% do podziału, co może skutkować utrudnionym dostępem do ich stron www lub nawet całkowitym jego brakiem.
Serwery VPS
Twój biznes intensywnie się rozwija, a Ty potrzebujesz bardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie hostingu? Serwery VPS powinny spełnić Twoje oczekiwania. Usługa ta, podobnie jak w przypadku hostingu współdzielonego, także polega na dzieleniu zasobów jednej maszyny fizycznej, ale na zupełnie innych warunkach.
Tak jak w przypadku hostingu, na jednym serwerze umieszczanych jest nawet kilkuset klientów, tak na VPS-ach liczba ta zwykle nie przekracza kilkunastu. Ogromną różnicą jest także fakt, że przy tej usłudze posiadasz całkowicie odrębne, niezależne od innych środowisko.
W przypadku pozostałych parametrów (znacznie lepszych, niż przy zwykłym hostingu), dostaniesz także gwarancję ich niezmienności, co jest równoznaczne z tym, że obciążenia serwera generowane przez innych użytkowników nie będą miały żadnego wpływu na działanie Twojej usługi.
Co prawda nie będziesz mieć do dyspozycji całej maszyny fizycznej, ale duża elastyczność w kwestii doboru komponentów, swoboda działań w ramach wydzielonych zasobów serwera i dobry stosunek ceny do parametrów usługi powinny zaspokoić Twoje potrzeby w zakresie hostingu.
Serwery dedykowane i kolokacje
Rozwiązaniem najbardziej zaawansowanym spośród wszystkich wymienionych na początku opcji są serwery dedykowane, czyli inaczej mówiąc dzierżawa serwera fizycznego. Jeżeli prowadzisz duży sklep internetowy, jesteś właścicielem obszernego serwisu informacyjnego albo portalu zrzeszającego pokaźną grupę osób, prawdopodobnie jest to usługa przeznaczona dla Ciebie.
Korzystanie z zasobów całej maszyny na wyłączność jest najdroższą opcją, ale daje największe możliwości rozwoju i swobody działania. Nie musisz zastanawiać się, czy zwiększony ruch na Twojej stronie sprawi, że przekroczysz limity, ponieważ tutaj wszystko zależy od serwera, na którym trzymasz swoje dane. Możesz wykorzystać 100% jego mocy obliczeniowej. Całkowicie spersonalizowane, niezależne od innych środowisko i wysokie SLA gwarantują Ci natomiast najwyższą spośród wszystkich usług niezawodność działania i dostępu do Twoich danych.
Odrębną usługą, ale łączącą się poniekąd z serwerami dedykowanymi, jest hoteling, czyli inaczej mówiąc kolokacja serwerów. Jeżeli posiadasz swój własny serwer i zależy Ci na tym, aby uniknąć migracji danych, możesz umieścić swoją maszynę w profesjonalnym data center. Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, zwróć uwagę na kilka aspektów.
W ramach takiej usługi nasze Centrum Danych, zlokalizowane na terenie Polski, gwarantuje przede wszystkim optymalne środowisko do działania serwerów Klientów Kei.pl i umożliwia szybki dostęp do danych. – wyjaśnia Agata Kawula, Koordynator Działu Sprzedaży w Kei.pl. Dodatkowo istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego pokoju Klienta oraz repozytorium sprzętu.
Na co zwracać uwagę?
Opcje bez limitów?
Wybierając usługę hostingową dopasowaną do Twoich potrzeb powinieneś zwrócić uwagę na kilka elementów. Jeżeli chodzi o parametry poszczególnych usług, u wielu dostawców są one porównywalne. Niektórzy z nich dają większą lub mniejszą możliwość ich modyfikacji, aby maksymalnie spersonalizować konkretną usługę.
W części ofert pojawiają się także informacje o braku limitów np. na transfer lub powierzchnię. Jeżeli jesteś właścicielem obszernej internetowej bazy danych, wtedy nielimitowana powierzchnia będzie miała znaczenie.
Analogicznie będzie z transferem przy stronie z dużą ilością odwiedzin itd. Parametry te nie powinny mieć jednak kluczowego znaczenia przy podejmowaniu przez Ciebie decyzji odnośnie wyboru usługi hostingowej. Dlaczego? W dzisiejszych czasach limity na niektóre parametry są tak duże, że większość klientów i tak nie jest w stanie wykorzystać ich nawet w połowie.
Odpowiednie wsparcie techniczne
Możliwość całodobowego skontaktowania się z Biurem Obsługi Klienta to jeden z kluczowych czynników, który decyduje o szybkim reagowaniu na ewentualne awarie i wpływa na bezpieczeństwo Twoich danych. Wybieraj więc takich dostawców, którzy oferują pomoc przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Zwróć także uwagę na dwa aspekty dotyczące wsparcia technicznego:
- maksymalny czas reakcji na zgłoszony problem – by nie okazało się, że będziesz czekać na interwencję niebezpiecznie długo
- zakres pomocy – jeżeli nie chcesz potem dopłacać za dodatkowy czas pracy administratora.
Bardzo ważna jest również lokalizacja centrum danych – jeśli specjalista, do którego dzwonimy, ma bezpośredni dostęp do serwera, będzie on w stanie szybko zareagować w sytuacji problemowej.
W przypadku data center zlokalizowanych poza granicami kraju jest to często utrudnione, a przecież dostęp do Twojej strony to kwestia nie tylko wizerunkowa, ale czasami wpływająca bezpośrednio na zysk.
Sprawdzone centrum danych
Kwestią bez wątpienia priorytetową w przypadku wszystkich usług hostingowych jest ich niezawodność. Stabilność działania usług będzie w stanie zapewnić tylko doświadczony dostawca, który stosuje szereg różnorodnych rozwiązań pozwalających na stworzenie odpowiedniej infrastruktury.
„W Centrum Danych Kei.pl zapewniamy bezpieczeństwo danych naszych Klientów dzięki systemowi monitoringu i wczesnego ostrzegania oraz regularnie wykonywanemu backupowi. Wysoką niezawodność działania usług gwarantuje nam także m. in. redundantne zasilanie wsparte systemami zasilania awaryjnego oraz zwielokrotnione łącza światłowodowe zarówno od dostawców krajowych, jak i zagranicznych” – stwierdza Agata Kawula z Kei.pl.
Warto zaznaczyć, że nie ma dostawcy, który oferowałby 100% niezawodności usług hostingowych – jeżeli zdarzy się już awaria, najbardziej liczy się czas reakcji i wyeliminowania problemu oraz to, czy centrum danych posiada opracowane plany „disaster recovery”.
Poza tym doświadczeni dostawcy doskonale zdają sobie także sprawę z tego, jak istotne jest systematyczne wykonywanie testów i przeglądy kluczowych elementów infrastruktury, co jeszcze bardziej oddala ryzyko wystąpienia niespodziewanej awarii.
Co wybierzesz?
Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że rynek usług hostingowych jest w dzisiejszych czasach przepełniony zróżnicowanymi ofertami. Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci w wyborze właściwej usługi.
Zanim podejmiesz konkretną decyzję, w pierwszej kolejności określ swoje potrzeby i zastanów się, jakim budżetem dysponujesz. Jeśli poświęcisz na to odpowiednią ilość czasu, z pewnością Ci się to zwróci. Dlaczego jest to aż tak istotne? Pamiętaj o tym, że hosting, na którym możesz polegać, to solidna podstawa Twojego biznesu.
PS. Spodobał Ci się artykuł? Sprawdź naszą ofertę!
Poczytaj więcej na naszym blogu
-
Nowa wersja WordPressa 2022
24 maja 2022 r. pojawiła się nowa wersja WordPressa – 6.0. Jest to druga duża wersja wydana w tym roku. Sporo się zmienia. […] -
Disaster Recovery Plan – i jego rola w działaniu firmy
Disaster Recovery Plan to dokument stanowiący procedurę postępowania na wypadek katastrofy. DRP porządkuje schemat działania i ustala procedurę działania przed, w trakcie i po ustaniu zdarzenia krytycznego.