Bezpieczeństwo, Poczta
My się spamu nie boimy! Lista RBL – czym jest, jak działa
Z momentem pojawienia się pierwszych skrzynek e-mail i ich rosnącą popularnością w internetowym świecie zagościł spam. Każdy użytkownik korzystający ze skrzynki pocztowej każdego dnia otrzymuje przynajmniej kilka wiadomości potraktowanych jako niechciane. Co jest tego przyczyną i dlaczego warto wiedzieć czym jest serwer RBL?
Pierwszego maila wysłano w 1971 r. Na pierwszy spam nie trzeba było czekać długo. W 1978 Einar Stefferud chcąc zaprosić na swoje urodziny rozesłał do kompletnego zbioru adresów w sieci ARPANET około 1000 maili. Dziś (prawie) nikt nie odpowiada na spam. W latach 70. Było inaczej. Odpowiedzi na wiadomość Einara zablokowała dyski twarde na jego serwerze.
Obecnie spam to problem nie tylko dla odbiorców. Weźmy choćby firmy chcące wysłać wiadomość do klientów, którzy wyrazili na to zgodę. Jak zrobić by maile nie zostały automatycznie oznaczone jako niechciane? Zacznijmy od tego, czym jest spam.
Aby poczta została potraktowana jako niechciana, wiadomość elektroniczna powinna (przynajmniej w teorii) spełniać poniższe warunki:
- Treść wiadomości e-mail jest niezależna od tożsamości odbiorcy.
- Odbiorca, który otrzymuje e-mail nie wyraził zgody na otrzymanie go.
- Treść wiadomości pozwala przypuszczać, że nadawca wysyłając ją może odnieść zyski nieproporcjonalne w stosunku do korzyści odbiorcy.
Serwer RBL i jego listy
Od lat 80. Powstało wiele bardziej lub mniej skutecznych metod walki z niechcianymi wiadomościami. Jedną z metod jest odpowiednie zabezpieczenie komputera podłączonego do sieci i samego serwera. W tym celu instaluje się oprogramowanie, które pozwala na ochronę w postaci systemu, który odpowiednio zareaguje, gdy na naszą skrzynkę pocztową spamer będzie próbował przesłać wiadomość, jednym z takich zabezpieczeń po stronie serwera są właśnie listy RBL. Aby mechanizm RBL zainstalowany na naszym serwerze „wiedział”, które e-maile pochodzą od niezaufanego serwera, musi nastąpić połączenie z serwerami RBL, które zbierają i na bieżąco aktualizują informacje o adresach IP spamujących.
Serwery RBL działają w sieci niezależnie od usługodawcy pocztowego. Ich rolą jest gromadzenia informacji o adresach IP, których reputacja jest niska. Adresami IP o niskiej reputacji są adresy lub całe podsieci z których w przeszłości odnotowana została wysyłka niechcianej korespondencji. Weryfikacja polega na porównaniu adresu IP serwera nadawcy, czasem również adresu IP komputera nadawcy z bazami adresów IP list RBL. W przypadku wystąpienia któregoś z adresów IP nadawcy na liście RBL z której korzysta serwer, następuje rozłączenie i odrzucenie wiadomości. Nadawca w większości przypadków otrzymuje wiadomość zwrotną od serwera odbiorcy z informacją o odrzuceniu jego wiadomości oraz powodem, czyli wskazaniem listy RBL na podstawie której wiadomość została odrzucona.
Jak usunąć adres IP z listy RBL?
Co zrobić gdy otrzymałeś odpowiedz od serwera odbiorcy, że adres Twojego serwera znajduje się na liście RBL? Powstrzymaj się od paniki, wierzymy, że nie należysz do grona spamerów. Każda popularna instytucja utrzymująca listę RBL, której zadaniem jest zidentyfikowanie źródeł spamu ma swoją witrynę, na której należy znaleźć opcję delisting`u, czyli prośby o usunięcie adresu IP serwera z „czarnej listy”. Informację o adresie witryny instytucji utrzymującej listę RBL na podstawie której Twoja wiadomość została odrzucona, znajdziesz w wiadomości informującej Cię o odrzuceniu wiadomości. Usunięciu adresu IP z listy będzie zależeć od specyfiki danej listy RBL.Z niektórych zbiorów adresów będziesz mógł samodzielnie usunąć swój adres IP, ale w większości przypadku przy wypełnianiu formularza delist`ującego konieczne będzie podanie powodu dla którego prosimy o zdjęcie adresu IP z listy, dlatego warto dowiedzieć się, z jakich przyczyn Twój adres IP trafił na taką listę RBL. Taką informację można spróbować uzyskać u administratorów Twojego serwera pocztowego, spróbować ponieważ nie zawsze będzie możliwe zweryfikowanie za jaką treść lub wysyłkę Twoich wiadomości ich odbiorcy zgłosili, że jest ona niechciana. Inną drogą jest kontakt z administratorami listy RBL, którzy będą wstanie wskazać dokładną datę, godzinę wysyłki na podstawie której Twój adres IP trafił na ich RBL.
Ta wiedza pozwoli na skuteczną optymalizację kolejnego procesu wysyłki masowych informacji.
Korzystając z panelu pocztowego w Kei.pl możesz samodzielnie włączyć lub wyłączyć mechanizm RBL. Przy zakładaniu konta pocztowego jest on domyślnie ustawiony na włączony. Pamiętaj, że dobrowolne wyłączenie tej opcji może zwiększyć ilość otrzymywanego spamu.
Podsumowanie
Nikt nie lubi niechcianych wiadomości, niestety nie ma idealnego sposobu, by ich nie otrzymywać, wiedz jednak, że dzięki aktywnemu zabezpieczeniu RBL na Twoją skrzynkę otrzymujesz go o wiele mniej.
Jeśli otrzymujesz zbyt wiele niechcianych wiadomości, może to świadczyć o tym, że Twoja skrzynka jest słabo chroniona, lub Twój adres e-mail jest łatwo dostępny dla spamerów. Zadbaj więc o to aby uaktywnić dostępne mechanizmy anty-spamowe, są nimi RBL, SFP, GREYLIST, SpamAssassin. Informacji o tych systemach znajdziesz w naszym artykule pomocowym Czy jestem chroniony przed spamem. Zachęcamy również do zapoznania się z tekstem dostępnym w sekcji Pomoc na stronie Kei.pl, z którego dokładnie krok po kroku dowiesz się co należy zrobić, gdy adres IP znalazł się na liście RBL.
Poczytaj więcej na naszym blogu
-
Czym różni się backup od archiwizacji poczty?
Archiwizacja poczty to usługa, dzięki której Twoje wiadomości są archiwizowane nawet gdy zostaną usunięte z serwera. Backup natomiast służy jedynie do przywracania danych po awarii, umożliwiając kopiowanie zestawów danych z kopii zapasowej. -
Firefox ’76 zadebiutował na rynku
Firefox'76. Wraz z początkiem maja zadebiutowała nowa wersja przeglądarki Mozilli. Firefox pod lupę bierze bezpieczeństwo danych.