fbpx
Wiedza dedykowana Tobie

Raport NASK Q4 2017

15 marca 2018

Raport NASK z ostatniego kwartału 2017 roku już dostępny. Miniony rok zamyka liczba miliona abonentów utrzymujących 2,5 mln domen .pl. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z najnowszej publikacji? Zachęcamy do wnikliwej lektury!

Analizy specjalistów NASK wskazują, że w końcówce 2017 roku 91,43% wszystkich abonentów wybrało polską końcówkę. W 2017 roku zarejestrowano łącznie 883 248 nazw w domenie .pl Warto zauważyć, że 20% wszystkich rejestracji w 2017 dotyczyło domen funkcjonalnych, a niecałe 5% domen funkcjonalnych. Wojciech Kamienicki, dyrektor NASK PIB we wstępie do raportu podkreśla, że abonenci rejestrujący nazwy w domenie .pl  byli w przewadze i stanowili 62%, z kolei 84 240 nazw w rejestrze .pl zostały zarejestrowane przez osoby fizyczne.


Ostatni kwartał 2017 roku to średnio 2 396 rejestracji nazw dziennie


Dla porównania  w drugim kwartale średnia dzienna liczba rejestracji domeny .PL wyniosła 2 254. Opublikowany kilka miesięcy temu raport wskazuje także, że spośród 2 636 367 nazw aktywnych w DNS, 69,08% utrzymywanych było rzecz przedsiębiorców (szczegóły raportu na stronie: Raport NASK). Tym samym w ostatnim kwartale odnotowano wyraźny spadek tego wskaźnika.

 


Raport NASK to także zaproszenie do udziału w Dniu Otwartego Rejestru

W grudniu 2017 roku w ramach Dnia Otwartego Rejestru .pl zaprosiliśmy do NASK firmy zarejestrowane przystąpieniem do Programu Partnerskiego NASK. wydarzenie weszło już do kalendarza spotkań organizowanych przez rejestr .pl dla aktualnych i potencjalnych partnerów (…) Kolejny Dzień Otwarty w NASK zaplanowany jest na wiosnę 2018 roku. 

Wojciech Kamieniecki Dyrektor NASK PIB


Link do raportu: Q4 2017 Rynek nazw domeny .pl 


W kontekście raportu przypominamy, także o sukcesie domeny .PL z marca ubiegłego roku. Według raportu opublikowanego przez  CENTR (Council of European National Top-Level Domain Registries) rejestr domeny .PL uplasował się się na 6. miejscu z wynikiem 2,7 mln nazw w domenie, zaraz po rejestrach .de, .uk, .nl, .fr i .it. Za naszą końcówką w top 10 uplasowały się domeny: hiszpańska, belgijska, szwedzka i duńska.

Potencjał domeny .pl

Wierzysz w siłę polskiej końcówki? Być może warto pomyśleć o nowych rozwiązaniach. Twoja nazwa z domeną .PL nie jest dostępna? Sprawdź możliwości końcówek branżowych dopasowanych do profilu Twojego biznesu. Możesz wybrać rozszerzenie np. z grupy nowych domen i docierać do większej ilości potencjalnych odbiorców. Sprawdź ofertę: www.kei.pl/domeny/cennik