
Jak wykorzystać nowe domeny internetowe?
22 sierpnia 2016Dużo nazw dostępnych do rejestracji, dużo końcówek, dużo możliwości. Zobacz, jak wykorzystać nowe domeny do stworzenia ciekawego adresu i nie tracić przy tym ruchu na stronie.
W zeszłym roku Google ogłosiło utworzenie firmy Alphabet działającej pod adresem abc.xyz. Od niedawna chcąc wejść na stronę główną Canona wystarczy wpisać w pasku przeglądarki global.canon. Nowe domeny internetowe powoli przestają być ciekawostką i znajdują zastosowanie nie tylko w adresach stron wielkich firm.
Jak można wykorzystać nowe końcówki przy promocji swojej strony? Zebraliśmy kilka ciekawych pomysłów.
Nowe domeny to oryginalne adresy
Zdecydowana większość nowych rozszerzeń to słowa kluczowe w języku angielskim. Nie wszystkie nadają się dla stron przeznaczonych do polskiego odbiorcy. Serwis do zamawiania taksówek przez internet skierowany do Amerykanów mógłby z powodzeniem działać pod domeną .cab. W Polsce lepiej wybrać .taxi.
Na liście nowych domen znajdziemy sporo innych słów, które na dobre przyjęły się w języku polskim: pizza, bar, marketing, fitness, audio i wiele innych. Można je z powodzeniem wykorzystać na co najmniej kilka sposobów.
Komunikuj odbiorcom swoją branżę. To najłatwiejsze rozwiązanie, szczególnie dla osób, które prowadzą już działalność. Wystarczy dla nazwy firmy znaleźć domenę najlepiej opisującą ofertę i gotowe.
Przykład: dagrasso.pizza
Podkreśl związek z danym miejscem. Wśród nowych domen nie brakuje końcówek z nazwami dużych miast lub regionów. To dobra okazja dla przewodników, biur podróży lub serwisów internetowych skierowanych do mieszkańców danego miasta.
Przykład: poznaj.berlin
Stwórz oryginalny lub zabawny adres. Nowe domeny pozwalają tworzyć adresy, w których nazwa wybrana przez abonenta (czyli to, co znajduje się po lewej stronie kropki) i końcówka domeny tworzą logiczną całość. Szukasz adresu dla pizzerii? Co powiesz na pyszna.pizza?
Przykład: sprawny.marketing
Załóż skrzynkę pocztową z nazwiskiem. Gdy szukasz domeny z własnym nazwiskiem może okazać się, że adresy z końcówką .pl, .com, .eu i inne są od dawna zajęte. Z odsieczą przychodzi nowa końcówka .email.
Przykład: jan@kowalski.email
Nie zapominaj o przyzwyczajeniach
Nowe domeny dają spore pole do popisu dla kreatywności. Warto jednak pamiętać o przyzwyczajeniach internautów. Dla większości z nich końcówka .pl wciąż jest domyślnym rozszerzeniem dla adresów internetowych. Co to oznacza?
Wróćmy do przykładu ze stroną umożliwiającą zamawianie taksówek przez internet. Adres zamawiam.taxi wydaje się idealny. Problem w tym, że część osób słysząc o serwisie wejdzie pod adres zamawiamtaxi.pl. Warto go również zarejestrować i przekierować na domenę główną, używaną w materiałach reklamowych.
Z tego samego powodu przed rejestracją nazwy w nowej domenie warto upewnić się, czy pod podobnym adresem z końcówką .pl działa już jakaś strona. Adres kulinarny.blog wydaje się świetny dla osoby chcącej publikować przepisy. Problem w tym, że pod domeną kulinarnyblog.pl działa już strona o tej tematyce. Nie warto chyba tracić czytelników, którzy przez pomyłkę trafią pod adres z rozszerzeniem .pl.