fbpx
Wiedza dedykowana Tobie

Zakazane domeny bukmacherskie

02 sierpnia 2017

Ministerstwo Finansów walczy z nielegalnym hazardem w Internecie. Zakazane domeny bukmacherskie zostały ujęte w rejestrze i opublikowane 1 lipca 2017 roku. Lista domen stale rośnie. Co warto wiedzieć o zmianach?

W związku z kwietniową nowelizacją ustawy o grach hazardowych z 19 listopada 2009 roku Ministerstwo Finansów opublikowało oficjalny rejestr zakazanych domen bukmacherskich. Na liście znajduje się ponad 600 domen wraz z najpopularniejszymi zagranicznymi serwisami. Od początku  lipca dostawcy Internetu blokują użytkownikom dostęp do tych stron. Rejestr jest sukcesywnie uzupełniany, a ilość zakazanych domen rośnie z dnia na dzień.

Jakie strony trafiają do rejestru?

Domena może zostać wpisana do rejestru, jeśli podmiot zarządzający adresem www działa nielegalnie, tzn. nie ma pozwolenia na prowadzenie gier hazardowych w Polsce. Restrykcja dotyczy przede wszystkim stron, które reklamują się w języku polskim.

Obowiązek blokowania domen nałożony został na dostawców Internetu. Od 1 lipca są zobligowani do bieżącego blokowania domen pojawiających się w rejestrze.Użytkownik wpisując adres zakazanej domeny bukmacherskiej natrafia na komunikat:

“Uwaga! Strona internetowa, z którą podjęto próbę połączenia jest wykorzystywana do nielegalnego oferowania gier hazardowych

i zostaje przekierowany na stronę ministerstwa.

Blokada ma być nakładana w ciągu 48h, w przeciwnym wypadku dostawcom grozi kara grzywny w wysokości 250 tys. zł. W obawie przed sankcjami najwięksi z dostawców szybko przystosowali się do obowiązujących restrykcji. Pomimo tego, że strony są blokowane w praktyce mogą być wciąż dostępne dla każdego. Wystarczy, że używamy VPN albo innego narzędzia „przekłamującego” adres IP,  a strony wyświetlają się normalnie. Jaki jest główny cel piętnowania zakazanych domen bukmacherskich?

Zakazane domeny bukmacherskie

Rejestr domen zakazanych to wypowiedzenie wojny szarej strefie zakładów internetowych, która zdominowała rynek. Firmy funkcjonujące na polskim rynku najczęściej zarejestrowane są poza granicami państwa i nie odprowadzają podatków w Polsce. Wprowadzone zmiany to realny zysk dla budżetu państwa. Wstępne wyliczenia są bardzo optymistyczne, opodatkowanie szarej strefy tego sektoru w pierwszym roku ma przynieść 700 mln zł, a w każdym następnym roku około 2,4 mld zł rocznie.

Podobne praktyki stosowane są także w innym państwach europejskich. Zakazane domeny bukmacherskie zostały ujęte w rejestr i oficjalnie opublikowane w takich krajach jak: Francja, Hiszpania, Holandia, Austria, Belgia. W Estonii, Litwie i Łotwie płatność na stronach tego typu blokowana jest przez banki i inne firmy pośredniczące. Ta reguła obowiązuje również w Polsce. Operatorzy płatności mają 30 dni na zablokowanie transakcji z adresów znajdujących się w rejestrze.

zakazane domeny bukmacherskie_kei.pl

Gdzie grać legalnie?

W tej chwili resort finansów wyróżnił 7 legalnie działających podmiotów. Te serwisy działają w pełni zgodnie z prawem, posiadają wszystkie potrzebne zezwolenia na oferowanie zakładów przez Internet.

  • FORTUNA
  • Milenium Zakłady Bukmacherskie
  • Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne
  • TOTOLOTEK S.A.
  • E-TOTO Zakłady Bukmacherskie
  • forBET Zakłady Bukmacherskie
  • LV BET Zakłady Bukmacherskie

Nawet blokada nielegalnych stron hazardowych nie działa w 100%, wprowadzone zmiany znacząco wpłynęły na funkcjonowanie rynku e-hazardu. Choć eksperci sugerują, że Polacy nie przestaną grać nielegalnie w Internecie, a giganci i tak znajdą sposób na obejście nieszczelnych przepisów, to mimo wszystko rejestr domen zakazanych wpłynie na funkcjonowanie rynku.

Zmiany mają na celu budowanie stabilnego ładu prawnego i uczulenie użytkowników na nielegalne praktyki. Dzięki oficjalnej liście internauta może szybko zweryfikować, czy ma do czynienia z legalnie działającą stroną. Rejestr zakazanych domen bukmacherskich prowadzony Przez Ministerstwo Finansów jest dostępny dla każdego pod adresem: https://hazard.mf.gov.pl/


Widget not in any sidebars