Jeśli posiadasz serwer dedykowany typu Admin (zarządzany) to w Panelu Klienta możesz sprawdzić statystyki wykorzystania CPU i pamięci w okresie doby w ujęciu godzinnym oraz szczegółowe wykresy dotyczące obciążenia tego serwera w różnych okresach czasu.
- Zaloguj się do Panelu Klienta. Następnie z menu głównego wybierz Usługi. Z poniżej wyświetlonych subkategorii wybierz opcję Serwery dedykowane. Przejdź do boxa z informacjami dla wybranego serwera typu Admin.
- W kolumnie Statystyki znajdziesz 2 wykresy:
- wykres procentowego zużycia CPU dla tego serwera dedykowanego.
- wykres procentowego zużycia pamięci.

Jeśli masz wątpliwości odnośnie zużycia dostępnej pamięci RAM na Twoim serwerze, koniecznie zapoznaj się z opisem szczegółowego wykresu dotyczącego pamięci, który znajduje się w dalszej części artykułu.
- Aby przejść do szczegółowego monitoringu serwera, kliknij w dowolne miejsce na wykresie CPU lub RAM.

- Z zakładce Serwery wirtualne znajdziesz listę wszystkich serwerów wirtualnych uruchomionych w ramach Twojego serwera dedykowanego. Dla każdego z serwerów VPS zostały przedstawione najważniejsze informacje związane z adresacją IP oraz powiązanymi serwerami baz danych.
Zwróć uwagę na ostatnią kolumnę w której wyszczególnione zostały wykorzystane zasoby dysku, transferu oraz Procesora(CPU).

- W zakładce Monitoring znajdziesz szczegółowe wykresy przedstawiające obciążenie tego serwera dla wybranych statystyk w ujęciu dziennym.

- Korzystając z rozwijanych list z etykietami: w ujęciu, Statystyki możesz sprawdzić obciążenie serwera dla różnych przedziałów czasowych oraz statystyk np. Zużycie pasma w ujęciu godzinnym.


Poniżej postaramy się przedstawić kilka informacji, które będą pomocne w interpretacji wykresów dotyczących obciążenia serwerów z zakładki Monitoring.
- Procesor

Powyższy wykres przedstawia obciążenie procesora rozbite na poszczególne parametry.
Poniżej najistotniejsze parametry na jakie należy zwracać uwagę:
- CPU iowait time - to czas oczekiwania na urządzenia wejścia/wyjścia - można przełożyć to na informację ile czasu procesor marnuje oczekując na dysk, a tym samym czy wydajność interface'ów dyskowych jest wystarczająca,
- CPU idle time - czas, w którym procesor nie jest używany przez żadne procesy.
- CPU user time - użycie procesora przez uruchomione aplikacje.
- CPU system time - użycie procesora przez system operacyjny.
- Pamięć

Powyższy wykres przedstawia wykorzystanie pamięci:
Poniżej najistotniejsze parametry na jakie należy zwracać uwagę:
- Swap - partycja wymiany. Przechowywane są w niej tymczasowe dane w sytuacji gdy przekraczane są zasoby wolnej pamięci RAM
- MemFree - ilość wolnej pamięci
- buffers - pamięć zadeklarowana na bufory systemowe
- cached - to ilość pamięci RAM, która tak naprawdę jest jeszcze wolna, i którą kernel alokował jako cache dla operacji i/o odciążając dyski,
- Apps- pamięć wykorzystana przez aplikację/użytkowników.
- Load
