Słownik pojęć IT

Słownik pojęć IT

Poznaj pojęcia, które pomogą Ci lepiej zrozumieć świat IT i hostingu. Ponad 40 prostych definicji - od "alias pocztowy" po "zasoby on-demand".

Back end

Back end to termin używany w branży komputerowej. Określa elementy infrastruktury, które nie są widoczne dla użytkownika ale niezbędne do właściwego działania usługi. Tym mianem określamy komponenty dostępne na serwerze, znajdują się one za front-endem i na nim spoczywa odpowiedzialność prawidłowego działania systemu. Jest często używany do opisywania wszystkich technologii, które nie są częścią interfejsu użytkownika, takich jak języki programowania i przechowywanie danych.

Mówiąc o backendzie. Odnosimy się do technologii kryjącej się za interfejsem strony internetowej. To ważne dla projektowania nowych rozwiązań ich wdrażania. Obejmuje niemal każdą dziedzinę projektowania. Może być używane zarówno przez projektantów jak i programistów. Jest zestawem sprzętu i oprogramowania komputerowego odpowiedzialnego za współprace i komunikację z aplikacjami czy usługami front-endu. Zapewnia jej poprawne działania.

Back-end to inaczej zaplecze używane przez witrynę do realizacji zadań i zarządzania informacją. Jest tą częścią strony internetowej, która nie jest widoczna dla użytkowników, ale bez niej nie byłby on w stanie załadować danej witryny. To on kieruje frontendem i działaniami witryny.

Back end obejmuje takie rzeczy jak:

  • przechowywanie danych
  • realizacja kodu
  • zarządzanie bazami danych

Wraz z ewolucją nowych technologii, termin „back end” znaczenie terminu zostało rozszerzone o takie elementy, jak serwery aplikacji, komponenty oprogramowania pośredniczącego, takie jak zarządzanie tożsamością lub systemy generowania raportów. Mówi się, że back-end odpowiada za takie rzeczy, jak definiowanie baz danych, haseł, środków bezpieczeństwa i innych protokołów.

Zadanie back-endu

Back-end oznacza wszelkie operacje wykonywane przez komputer, które nie angażują użytkownika. Instruuje także front-end, jak wyświetlać określone informacje.

Back-end jest tym, co umożliwia realizacje pracy front-end i sprawia, że działa zgodnie z założeniem. Jest to część aplikacji lub strony internetowej, która zajmuje się przechowywaniem danych, bezpieczeństwem i komunikacją między użytkownikami. Back-end innymi słowy, zasila front-end. Bez odpowiedniego „zaplecza” przód Twojej witryny byłby po prostu bezużyteczny.

Obejmuje to takie rzeczy, jak systemy zarządzania bazami danych systemu handlu elektronicznego, serwery internetowe (np. serwer Apache HTTP), systemy zarządzania treścią (CMS), systemy równoważenia obciążenia, narzędzia bezpieczeństwa lub zapory sieciowe lub buforowanie sieci dostarczania treści (CDN).

Back-end a front-end

Back-end obejmuje serwery, pamięć masową i infrastrukturę sieciową obsługującą frontend. Podczas gdy front-end zawiera interfejs użytkownika i warstwę doświadczenia użytkownika. Zarówno front-end, jak i back-end są kluczowymi komponentami dla skalowalności, niezawodności, wydajności i bezpieczeństwa.

Backend jest często zlecany zewnętrznym dostawcom, którzy specjalizują się w budowaniu solidnej infrastruktury, a także oprogramowania, które można zintegrować z architekturą aplikacji bez zmiany zbyt dużej ilości kodu.

Co robi back end developer

Realizacją działań na back-endzie zajmują się dedykowani programiści. Deweloperzy „zaplecza” są odpowiedzialni za strukturę tego kodu i utrzymanie jego płynnego działania. Muszą być w stanie zarówno budować, jak i utrzymywać systemy oprogramowania, często przy użyciu najnowszych technologii.

Back end developer realizuje zadania po stronie serwera witryny lub aplikacji. Obejmuje to przetwarzanie danych, łączenie baz danych i innych usług zaplecza oraz obsługę zabezpieczeń. Jego zadaniem jest poznanie i zrozumienie zależności, w jaki aplikacja przechowuje, przetwarza i pobiera dane na serwer. Informacje te są przechowywane w postaci tabel w bazie danych i często mają strukturę z kluczami podstawowymi i kluczami obcymi, które odwołują się do tabel. Deweloper może następnie zebrać te informacje i zbudować funkcje w IDE (zintegrowanym środowisku programistycznym) lub edytorze kodu, aby wykonać te zadania. Po drugie, muszą wiedzieć, jak uzyskać dostęp do tych danych za pomocą adresów URL (Uniform Resource Locators). Oznacza to znajomość różnych aspektów protokołu HTTP (Hypertext Transfer Protocol), takich jak GET vs POST.

Back-end to środowisko oprogramowania, którego potrzebujesz dla swojej witryny. Zapewnia serwer i miejsce do przechowywania danych cyfrowych. Jest także bezpośrednio powiązany z front-endem, który umożliwia załadowanie strony użytkownikowi końcowemu. Może wyświetlać, korzystać i wchodzić w interakcję z daną witryną. Co więcej, proces rozwoju zaplecza jest zwykle dokumentowany, ponieważ zawiera instrukcje dotyczące poprawek lub aktualizacji typu tworzonego oprogramowania. Deweloperzy są zobowiązani do opracowania odpowiedniej architektury, która kieruje jego działaniami. Analizują, a także minimalizują dostępność potencjalnych awarii poprzez rozwiązywanie potencjalnych konfliktów, pisanie procedur i wprowadzanie do aplikacji postanowień, które optymalizują wydajność krytycznych fragmentów kodu lub sprzętu.

Poczytaj więcej na naszym blogu

Znajdź interesujący Cię artykuł

Wybierz kategorię