Co to jest centrum danych?


Centrum danych - budynek lub odseparowane pomieszczenia przeznaczone do umieszczenia i zabezpieczenia infrastruktury informatycznej. Jego główną częścią jest serwerownia, dlatego często te pojęcia są traktowane jako synonimy, co zasadniczo jest błędem.

 

W serwerowni znajdziemy sprzęt komputerowy przeznaczony do przechowywania stron internetowych, kont e-mail i baz danych. Aby wszystko działało poprawnie, niezbędne jest zachowanie specyficznego mikroklimatu (wilgotność powietrza 45% i temperatura 20° C).

 

W skład centrum danych wchodzą:

 

  1. Serwerownia –główna część centrum danych. Znajdują się w niej komputery pełniące rolę serwerów, umieszczone w specjalnych szafach, nazywanych szafami rackowymi lub stelażowymi.
  2. UPS – to zasilanie awaryjne (z ang. Uninterruptible Power Supply czyli nieprzerywalny dopływ mocy). Zabezpiecza centrum danych na wypadek przerwy w dostawie prądu. 
  3. Systemy zabezpieczeń – systemy gaśnicze, urządzenia ograniczające dostęp do pomieszczeń, monitoring itp. Wszystko to ma zabezpieczyć centrum danych przed potencjalnymi intruzami i wypadkami losowymi.
  4. Pomieszczenia dla administratorów – każde centrum danych jest obsługiwane przez ludzi. To ich profesjonalna wiedza i doświadczenia pozwalają wykorzystywać technologie w 100%. Jak każdy, potrzebują odpowiednich warunków do pracy.

 

 

Zobacz: Wszystko, co musisz wiedzieć o profesjonalnym Centrum Danych 

Zobacz: Poznaj centrum danych Kei.pl

 

 

 

Promocja
Oceń:  

Podobne tematy

Co to jest kolokacja serwerów
Co to jest certyfikat Multidomain SSL?
Co to jest serwer dedykowany
phpMyAdmin informuje mnie że nie mogę utworzyć kolejnej bazy danych.
NASZE ATUTY
  • 21 lat doświadczenia
  • własne centrum danych
  • 11 000 klientów
  • 1 000 m2 powierzchni
  • Zgodność z wytycznymi RODO
  • Zaawansowane systemy bezpieczeństwa

DOCENILI NAS
nagrodzony hosting www

Pomoc - Kei.pl  

Pamiętaj, że nasi konsultanci są dostępni 24/7 i odpowiedzą na wszystkei pytania.