Pomoc i Kontakt Kei.pl

Pomoc

Ponad 300 praktycznych artykułów i dane kontaktowe

Co to jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL to narzędzie poświadczające wiarygodność domeny bądź domeny oraz jej właściciela. Potwierdza bezpieczeństwo szyfrowania danych przesyłanych pomiędzy użytkownikiem a serwerem. Jest gwarantem zachowania poufności danych i całej komunikacji. Gwarancja ta jest udzielana przez niezależny podmiot czyli wystawcę.

Do szyfrowania danych wykorzystuje się certyfikat o określonej długości klucza. Im klucz certyfikatu jest dłuższy, tym trudniej jest odszyfrować przesyłane dane. Obecnie dostępne są certyfikaty 128 lub 256 bit.

Po czym poznać, że strona jest zabezpieczona certyfikatem?

Z punktu widzenia użytkownika, certyfikat SSL jest widoczny przede wszystkim w postaci odpowiedniego oznaczenia protokołu na pasku adresu. W przypadku stron działających bez certyfikatu zobaczysz http:// natomiast przed adresem strony zabezpieczonej certyfikatem pojawi się https://. Zazwyczaj obok adresu znajduje się również ikona kłódki. Korzystając z bankowości internetowej spotkałeś się na pewno z zielonym paskiem adresu. W taki sposób oznaczany jest certyfikat o wysokim prestiżu. Poświadczający najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Kiedy stosować certyfikat SSL?


Certyfikat SSL powinien być stosowany wszędzie tam, gdzie użytkownik podaje dane. Jeśli więc prowadzisz serwis WWW np. forum internetowe, w którym użytkownicy zakładają konta posługując się loginem i hasłem koniecznie powinieneś zainstalować certyfikat – przede wszystkim wszędzie tam, gdzie użytkownik wprowadza bądź zmienia swoje dane. To wzmacnia wiarygodność serwisu oraz zapewnia bezpieczeństwo korzystających z niego osób.

Jakie są rodzaje certyfikatów SSL?

Certyfikaty różnią się od siebie – oferują różny poziom zabezpieczeń, a ich koszt jest adekwatny do poziomu ochrony użytkowników.

Najprostszą opcją jest certyfikat SSL walidujący domenę (DV – Domain Validation). Zabezpiecza on transmisję danych w obrębie domeny i potwierdza jej autentyczność.  Jest idealnym rozwiązaniem dla niewielkich sklepów internetowych, małych portali czy forów internetowych. Jego użycie powinni rozważyć także właściciele blogów, oraz popularnych ostatnio stron opartych o systemy CMS (np. WordPress) gdzie dostęp do panelu administracyjnego jest uzyskiwany poprzez formularz logowania w przeglądarce internetowej. Takie zabezpieczenie może uchronić stronę firmową przed przejęciem i „wzbogaceniem” jej treści o te nieprzychylne firmie bądź nawet niezgodne z prawem.

Kolejną grupą osób, którym przyda się certyfikat z grupy DV są właściciele aplikacji instalowanych na fanpage’ach w portalu Facebook. Instalacja certyfikatu jest wymuszana przez sam portal społecznościowy. Dzięki temu użytkownicy Facebooka stale pozostają w obrębie szyfrowanego połączenia i nie muszą obawiać się przechwycenia danych. Niewątpliwie jest to bardzo słuszna decyzja władz serwisu. Cena tego typu certyfikatu ważnego przez 1 rok to ok. 130 zł – nie jest to więc duży wydatek biorąc pod uwagę, że gwarancja finansowa wystawcy to nawet 30 000 zł.

Jeśli potrzebujesz wyższego poziomu zabezpieczeń skorzystaj z certyfikatu SSL potwierdzającego autentyczność domeny oraz jej właściciela (OV – Organization Validation). Jest to opcja odpowiednia dla serwisów z rozbudowanym formularzem rejestracji gdzie od użytkowników wymaga się podania takich danych jak np. imię, nazwisko, adres zamieszkania czy numer telefonu. Certyfikat ten jest odpowiedni dla dużych sklepów internetowych, serwisów z branży hotelarskiej umożliwiających rezerwację noclegu za pośrednictwem strony WWW, witryn urzędów administracji publicznej czy serwerów baz danych.  Koszt certyfikatu OV to około 450 zł, a gwarancja finansowa, którą możesz uzyskać w razie problemów z prawidłowym działaniem certyfikatu to  nawet 750 000 zł.

Najwyższy prestiż oferują certyfikaty EV (Extended Validation). Certyfikaty te autentykują domenę, dane jej właściciela oraz wyświetlają zielony pasek adresu. Na pewno kojarzysz je z systemów bankowości internetowej czy płatności online.

Są to certyfikaty o najwyższym zaufaniu i są stosowane zazwyczaj przez branżę finansową, firmy świadczące usługi płatnicze czy też podmioty przetwarzające dane o szczególnie delikatnej naturze takie jak np. wyznanie czy narodowość użytkowników.

Jeśli posiadasz więcej niż jedną domenę skorzystaj z rozwiązania multidomain i wildcard. Certyfikaty SSL w wersji multidomain przeznaczone są do szyfrowania wielu różnych domen jednym certyfikatem. Zyskujesz w niższej cenie wygodę zarządzania. Certyfikaty SSL wildcard umożliwiają zabezpieczenie doweolnej liczby subdomen w domenie głównej nazwafirmy.pl np. sklep.nazwafirmy.pl czy promo.nazwafirmy.pl.

Nie znalazłeś odpowiedzi?
Skontaktuj się z nami

Właściciel serwisu:

 

cyber_Folks S.A.

ul. Franklina Roosevelta 22,

60-829 Poznań

 

NIP: PL 7822622168

Regon: 364261632

KRS: 0000612359

Kapitał zakładowy/wpłacony: 215 228,00 PLN

 

 

Adres korespondencyjny:

 

ul. Marcika 27 C-D

30-443 Kraków

 

tel. 12 349 22 00

Infolinia handlowa: 801 308 408

Wsparcie techniczne (24/7/365): 12 349 22 00

Formularz został pomyślnie przesłany.
Wystąpił bład! Spróbuj ponownie lub skontaktuj się z nami.