Pomoc

Ponad 300 praktycznych artykułów i dane kontaktowe

Co to jest kolokacja serwerów

Kolokacja serwerów – to usługa wynajmu przestrzeni w serwerowni i udostępnianiu infrastruktury niezbędnej do pracy serwerów. Kolokacja serwerów jest również nazywana hotelingiem, ponieważ serwer (lub cała szafa rackowa) należący do klienta jest umieszczany w serwerowni usługodawcy. Na podobnej zasadzie można kolokować routery, switche i podobne urządzenia.

Klient korzystający z usługi kolokacji serwera otrzymuje między innymi:

  • Optymalne warunki pracy serwera – temperaturę i wilgotność powietrza. 
  • Dostęp do szybkich łącz internetowych od niezależnych dostawców.
  • Zasilanie serwera i podpięcie do urządzeń podtrzymujących jego działanie.
  • Fizyczną ochronę przed włamaniem – systemy monitoringu, ochroniarze, zamki i drzwi antywłamaniowe itp. 
  • Zabezpieczenia przeciwpożarowe –nowoczesne systemy gaśnicze zaprojektowane do gaszenia sprzętu elektronicznego. 
  • Całodobowy dostęp do serwera – możliwość prowadzenia prac na maszynie po uzyskaniu dostępu od pracowników centrum danych.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając centrum danych na kolokację serwera? 

Dogodny dojazd i bezpieczna lokalizacja – umiejscowienie centrum danych, w którym kolokowany jest Twój serwer, powinno być z dala od wszelkich wodnych zbiorników, stwarzających zagrożenie zalania. Ponadto miejsce powinno zapewniać szybki i komfortowy dojazd z każdej strony miasta. 

Łącza internetowe – łącza powinny być światłowodowe i od różnych dostawców. Powinny posiadać niezależną sieć szkieletową, zapewniającą ciągłą pracę serwera, nawet w przypadku awarii u jednego z dostawców.

Kontenery z szafami serwerowymi – serwerownia znajdująca się w centrum danych powinna być wyposażona w tzw. kontenery, w których umieszcza się szafy serwerowe, zapewniające optymalne warunki do prawidłowego funkcjonowania maszyny. 

Zaawansowane systemy bezpieczeństwa – centrum danych powinno być przygotowane na wszelkie zdarzenia i sprawnie zapobiegać możliwym awariom. Należy zwrócić uwagę na to, czy posiada stały monitoring, czy podłoga w pomieszczeniu jest techniczna, czy klimatyzacja jest odpowiednia do chłodzenia tego typu zaawansowanego sprzętu, czy w obiekcie działa system wczesnego ostrzegania przeciwpożarowego i czy posiada system gaszenia gazem.

Zasilanie awaryjne – jest niezbędne w przypadku dłuższego braku prądu. W celu zabezpieczenia przed konsekwencjami tego typu awarii, centrum danych powinno być wyposażone w zaawansowane agregaty prądotwórcze. 

Co to jest kolokacja serwerów?

Kolokacja serwerów, nazywana także hotelingiem, polega na przekazaniu serwera lub macierzy dyskowej zewnętrznej firmie, która następnie umieszcza urządzenie w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu – serwerowni.

Na co zwrócić uwagę, dokonując kolokacji serwera?

Powierzając serwer zewnętrznemu dostawcy, warto upewnić się, że jego serwerownia znajduje się w lokalizacji zapewniającej dogodny dojazd, a samo pomieszczenie spełnia najwyższe normy i standardy bezpieczeństwa. W tym kontekście istotne znaczenie ma obecność m.in. niezależnego źródła zasilania, systemu wczesnego ostrzegania przeciwpożarowego czy wydajnej klimatyzacji.

Nie znalazłeś odpowiedzi? Skontaktuj się z nami

Właściciel serwisu:

cyber_Folks S.A.

ul. Wierzbięcice 1B,

61-569 Poznań

NIP: PL 7792467259

Regon: 367731587

KRS: 0000685595

Kapitał zakładowy/wpłacony: 283.600,00 PLN

Adres korespondencyjny:

ul. Marcika 27 C-D

30-443 Kraków

tel. 12 349 22 00

Infolinia handlowa: 801 308 408

Wsparcie techniczne (24/7/365): 12 349 22 00