Pomoc
Ponad 300 praktycznych artykułów i dane kontaktowe
W czym możemy Ci pomóc?
Przekroczony limit obciążenia – pakiet hostingowy
Podgląd statystyk dostępny jest w panelu WebAs. Przeczytaj jeśli nie pamiętasz jak się zalogować.
- Po zalogowaniu się do panelu Webas przejdź do Historia > Statystyki.
- Dostępne są zakładki pomagające znaleźć źródła zużycia zasobów. W klasycznej sytuacji należy wybrać zakładkę „Obciążenie”. W ten sposób można podglądnąć historię obciążenia z ostatniego miesiąca.
- Ewentualne skoki obciążenia są widoczne w postaci piku. Dla szybkiego dostępu wystarczy kliknąć na jego wierzchołek. Spowoduje to wyświetlenie diagramu.
- Diagram umożliwia szybką identyfikacje, jakie usługi są źródłem obciążenia. Zazwyczaj obciążenie generowane jest przez strony internetowe (www), ale może to także być przykładowo poczta. Należy kliknąć w diagram, aby wyświetlić, które domeny powodowały obciążenie.
- Po kliknięciu w diagram nastąpi przeniesienie do zakładki „Domeny”. Po prawej stronie okna widnieje kolumna „Raporty”. Przed kliknięciem w „Podgląd” zwróć uwagę na datę. Domyślnie jest to dzień poprzedzający otrzymanie wiadomości z naszego systemu („Osiągnięcie 100% limitu obciążenia CPU”). Można oczywiście wybrać inne dni, w zależności od potrzeb. W przypadku dużej ilości domen można posortować malejąco kolumny przedstawiające wartości obciążenia.
Opierając się na zamieszczonym przez z nas raporcie warto zwrócić uwagę na następujące parametry (szczegółowy opis przedstawiony został przy przedstawieniu tld-cpucheck.pl):
- Obciążenie referencyjne. W przypadku pakietów hostingowych limit obciążenia CPU wynosi 5%. Kiedy zostaje przekroczony, nasze systemy wysyłają powiadomienie o takiej sytuacji. Czym jest dokładnie referencyjne obciążenie CPU można przeczytać w naszym artykule o serwerze wzorcowym.
Istnieje możliwość zwiększenia limitu obciążenia CPU z 5% do 10%. - Obciążenie przez roboty indeksujące. Obciążenie tego typu występuje przy dużym ruchu robotów wyszukiwarek internetowych (jak Google.pl, bing.com), które analizują serwisy w celu ich indeksacji w wyszukiwarkach. Tego typu obciążenia są stosunkowo rzadko. Mogą wystąpić na przykład przy pracach SEO nad serwisem. Ruch od strony robotów indeksujących można blokować przez plik robots.txt, a czynności powinien wykonać Webmaster serwisu. Informacje o pliku robots.txt można znaleźć na stronach Narzędzi Google dla Webmasterów.
- Obciążenie w zależności od adresu IP. W niektórych przypadkach to istotny parametr, który pozwala wyłonić adres IP, który generuje obciążenie. Do tego sytuacji może dojść, gdy przeprowadzany jest atak na panel administracyjny serwisu. W większości przypadków największe obciążenie generują właśnie wywołania do administrator/index.php (Joomla!) lub wp-login.php (WordPress). Próby włamań wynikają przede wszystkim z dużej popularności tego typu CMS. Wiele osób używa łatwych haseł, które szybko można złamać metodą słownikową (atak Brute Force) i na to właśnie liczą osoby piszące złośliwe skrypty. Podczas ataku serwer jest bardzo często odpytywany o hasło (istota Brute Force) i to jest powodem obciążenia. Jest wiele metod blokowania tego typu ataków. Ich wdrożenie leży w gestii webmastera strony. Jedną z metod opisaliśmy na stronach Joomla! – zabezpieczenia przed bruteforce (dla WordPress WordPress – zabezpieczenia przed bruteforce). Można też skorzystać z .htaccess (blokada konkretnych IP).
Jeśli twoja strona generuje nadmierne obciążenie powyżej 5% ale nie przekracza 10%, skorzystaj z powiększonego limitu!
Nie znalazłeś odpowiedzi? Skontaktuj się z nami
Właściciel serwisu:
cyber_Folks S.A.
ul. Wierzbięcice 1B,
61-569 Poznań
NIP: PL 7792467259
Regon: 367731587
KRS: 0000685595
Kapitał zakładowy/wpłacony: 283.600,00 PLN
Adres korespondencyjny:
ul. Marcika 27 C-D
30-443 Kraków
tel. 12 349 22 00
Infolinia handlowa: 801 308 408
Wsparcie techniczne (24/7/365): 12 349 22 00