Słownik pojęć IT

Słownik pojęć IT

Poznaj pojęcia, które pomogą Ci lepiej zrozumieć świat IT i hostingu. Ponad 40 prostych definicji - od "alias pocztowy" po "zasoby on-demand".

Adware

Adware – bezpłatne oprogramowanie, w którym autor zarabia na wyświetlanych reklamach. Licencja udostępniana jest użytkownikom za darmo, w zamian za akceptację najczęściej w postaci pop-upów i banerów.

Autor udostępnia użytkownikowi oprogramowanie za darmo, w zamian za wyświetlanie reklam użytkownikom, na których zarabia.
Jednym z najpopularniejszych tego typu programów jest Gadu-Gadu.

Mianem Adware określa się także niepożądane oprogramowanie. To programy, które bez zgody użytkownik wyświetlają treści reklamowe, często powiązane ze złośliwym kodem. W ten sposób śledzi i monitoruje aktywność użytkowników.

Rodzaje Adware:

  • PUP (Potencjalnie niepożądane programy)
    Programy zawierają treść reklamową nie integrującą w prywatność użytkownika. Oznacza to, że tego typu programy nie zbierają informacji o użytkownikach, nie śledzą jego aktywności, ani nie zmieniają ustawień przeglądarki.
  • Nielegalne oprogramowanie Adware
    To rodzaj adware, który jest instalowany na komputerze, bez zgody użytkownika. To złośliwy rodzaj oprogramowania, który zbiera informacje o użytkowniku, jego aktywności, adresie IP i lokalizacji. Może ingerować w ustawienia przeglądarki, a także instalować niepożądane programy, czy zarządzać hasłami.

Jak się chronić przez Adware?

  • uważaj na darmowe programy,
  • czytaj uważnie regulaminy i politykę prywatności,
  • zwracaj uwagę na to, czy strona zawiera szyfrowane danych.

Poczytaj więcej na naszym blogu

Znajdź interesujący Cię artykuł

Wybierz kategorię