Słownik pojęć IT

Słownik pojęć IT

Poznaj pojęcia, które pomogą Ci lepiej zrozumieć świat IT i hostingu. Ponad 40 prostych definicji - od "alias pocztowy" po "zasoby on-demand".

Darknet

Darknet – ukryta sieć internetowa, niewidoczna dla popularnych wyszukiwarek, takich jak Google, Bing czy Yahoo. „Ukryty Internet” obejmuje fora internetowe, portfele, portale i inne witryny w rozszerzeniu .onion, zapewniającym użytkownikom potencjalnie większą anonimowość.

Domena .onion jest dostępna jedynie dla internautów ukrytej sieci TOR (The Onion Router), zapewniającej zatajenie adresu IP użytkownika poprzez niwelowanie badania ruchu sieciowego. Sieć TOR może być użyta w przypadku chęci ominięcia cenzury, filtrowania treści oraz innych, powszechnie obowiązujących ograniczeń.

Wyszukiwanie stron w darknecie nie odbywa się za pomocą popularnych i ogólnodostępnych wyszukiwarek. Jest to możliwe jedynie za pośrednictwem manualnie dodanych wyszukiwarek, udostępnianych przez ich twórców. Należy pamiętać, że nie wszystkie treści znajdujące się w „ukrytym Internecie” są nielegalne. Można tam znaleźć normalne strony WWW z tematycznymi blogami, tajnymi fanklubami czy innymi portalami. Nie mniej jednak wchodząc do darknetu, trzeba mieć świadomość, że korzysta się z niego na własną odpowiedzialność. Prawdopodobieństwo zetknięcia się z ceberprzestępcami jest znacznie większe niż w przypadku powszechnie dostępnego Internetu i łatwiej paść ofiarą przestępstwa internetowego.

Poczytaj więcej na naszym blogu

Znajdź interesujący Cię artykuł

Wybierz kategorię