Słownik pojęć IT

Słownik pojęć IT

Poznaj pojęcia, które pomogą Ci lepiej zrozumieć świat IT i hostingu. Ponad 40 prostych definicji - od "alias pocztowy" po "zasoby on-demand".

Keylogger

Keylogger – typ oprogramowania, które potrafi przechwycić i nagrać aktywność wykonywaną przy użyciu klawiatury zaatakowanego komputera. Keylogger jest w stanie przejąć całą komunikację bez wiedzy użytkownika oraz wysyłać zapisane dane do zewnętrznego komputera. Istnieją również legalne narzędzia do monitorowania, stosowane między innymi przez organy ścigania.

Przy wsparciu badaczy z Kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkeley ustalono, że cyberprzestępcy przejmują średnio 250.000 kont tygodniowo. Najczęściej posługują się metodami phishingowymi, popularnie stosowany jest także keylogging.

Wyróżniamy keyloggery:

  • sprzętowe
    Przyjmują formę małych przejściówek, które wpina się do portu klawiatury komputera. Następnie klawiaturę wpina się do gniazda w przejściówce. To sprawia, że zapisywane są wszystkie wciskane klawisze we wbudowanej pamięci lub wysyłane je drogą radiową.
  • programowe
    Działają na zasadzie przejęcia kontroli nad procedurami systemu operacyjnego za pomocą których obsługiwana jest klawiatura. Dzięki takim zabiegom jest możliwe przechwytywanie komunikatów o wciśniętych klawiszach.

Poczytaj więcej na naszym blogu

Znajdź interesujący Cię artykuł

Wybierz kategorię