Słownik pojęć IT

Słownik pojęć IT

Poznaj pojęcia, które pomogą Ci lepiej zrozumieć świat IT i hostingu. Ponad 40 prostych definicji - od "alias pocztowy" po "zasoby on-demand".

Ransomware

Ransomware – (ang. ransom – okup) oprogramowanie blokujące dostęp do danych i żądanie zapłaty za odblokowanie. Zapisane dane zostają zablokowane, a użytkownik aby uzyskać do nich dostęp musi opłacić okup. Choć ataki tego typu pojawiały się już w 2005 roku, prawdziwa fala pojawiła się w 2013. Rozpowszechniany najczęściej w załącznikach phishingowych wiadomości e-mail. Najnowsze wersje złośliwego oprogramowania są w stanie zaszyfrować dyski lokalne, wymienne, a nawet zmapowane dyski w usłudze typu Dropbox.

Najbardziej dotkniętym przez oprogramowanie ransomware krajem są Stany Zjednoczone, następnie Japonia, Włochy, Indie, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Australia, Rosja i Kanada. Po dramatycznym wzroście  liczby ataków w 2016 roku, kiedy to  liczba nowych rodziny oprogramowania ransomware potroiła się, 2017 rok został zdominowany przez dwa nowe typy WannaCry i Petya.

Poczytaj więcej na naszym blogu

Znajdź interesujący Cię artykuł

Wybierz kategorię