fbpx
Wiedza dedykowana Tobie

Cykl życia domeny .PL

26 lutego 2018

O wyborze odpowiedniej domeny, mówi się wiele. O tym, że adres WWW powinien być prosty, chwytliwy i łatwy w zapamiętaniu wie każdy przedsiębiorca. Niestety, nie każdy z nich pamięta, że domenę trzeba jeszcze regularnie odnawiać …. Opóźnienia generują wiele problemów, stratę czasu, pieniędzy i nerwów.

Należy pamiętać, że rejestracja domeny nie oznacza dożywotniej własności. Rejestrując domenę stajemy się jej tymczasowym abonamentem. Regularne odnawianie jest konieczne, niedopilnowanie terminów może skutkować blokadą bądź dodatkowymi opłatami.

O czym powinni pamiętać właściciele domeny .PL?

Domena .PL, (ccTLD) – domena krajowa najwyższego poziomu jest zdecydowanie najpopularniejszą końcówką w Polsce. Obsługiwana przez NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową) swoją historią sięga roku 1990. Wedle raportu Rynek nazw domeny .pl Q3 2017 we wrześniu 2017 liczba aktywnych nazw w domenie .pl wyniosła 2,6 mln. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NASK, wskazuje także, że w 3 kwartale minionego roku wskaźnik odnawialnych nazw w rejestrze polskiej końcówki wzrósł do 62,22%.

66,41% abonentów nazw domeny .pl to przedsiębiorcy*

*Raport NASK