Bezpieczeństwo
Nastoletni haker. Co Twoje dziecko robi w sieci?
Co znajdziesz w tym artykule:
Kim Twoje dziecko chce być kiedy dorośnie? Inżynierem, lekarzem, pilotem, astronautą, a może hakerem? To naprawdę ciekawe do czego aspirują dzieci w wieku 13 lat. Szczególnie w świetle dzisiejszej kultury masowej, która z hakerów uczyniła wzór do naśladowania. W historii cyberprzestępczości mnożą się przykłady crackerów, którzy przygodę z włamaniami rozpoczynali już jako dzieci. Na ich przykładzie można stwierdzić, że oddanie cyfrowej pasji nie jest niczym złym, do pewnego momentu…
Umiejętności źle wykorzystane
O nastoletnim hakerze, którego dane ze względu na bezpieczeństwo nigdy nie zostały ujawnione, było głośno w ubiegłym roku. Skazany 16-latek z Plympton w Devon zaczął hakować witryny organizacji i rządów, kiedy miał zaledwie 14 lat. Młody chłopiec włamał się do rządowych sieci, co więcej wysyłał także zagrożenia bombowe do amerykańskich linii lotniczych. Uczeń zza drzwi swojej sypialni, przy pomocy laptopa wywołał chaos w ministerstwie spraw zagranicznych Iraku. Nastolatek został aresztowany po tym, jak za pomocą Twittera wysłał fałszywe wiadomości o bombach do American Airlines, Delta Airlines, a nawet do Białego Domu.
Niebezpieczne hobby
Młody Haker użył ataków DDoS (Distributed Denial of Service), aby unieruchomić systemy komputerowe, bombardując je danymi. Prokurator Ben Samples potwierdził, że chłopiec został aresztowany w lutym zeszłego roku, po tym, jak linie lotnicze i FBI uznały otrzymane groźby za wiarygodne. Chłopiec opisywał hakowanie jako hobby, w rozmowie z funkcjonariuszami przechwalał się swoimi umiejętnościami, wskazując, że jest w stanie wykraść zdjęcia z każdego profilu na popularnej aplikacji Snapchat. W rezultacie został skazany za popełnienie trzech przestępstw na podstawie sekcji 3 ustawy o komputerowym nadużyciu, odnoszących się do ataków DDoS i dwóch na mocy sekcji 51 ustawy o prawie karnym, dotyczących ataków bombowych. Matka chłopca miała zapłacić 620 funtów za koszty sądowe. Sąd nakazał także zniszczenie komputera chłopca.
Nastoletni haker – złamana legenda
Bardzo pouczająca jest historia, nieżyjącego już Jonathana Jamesa, działającego w sieci pod pseudonimem c0mrade. James zapisał się w kartach historii jako 15 latek, który włamał się do NASA i sieci Pentagonu. Tym samym stał się pierwszym nieletnim, skazanym za działania hakerskie. Niezwykle zdolny, wychowany w zamożnej rodzinie, „komputerowego” bakcyla zaczerpnął od ojca programisty. Obsesyjne rozwijanie informatycznych pasji od najmłodszych lat pchnęło go do włamywania się na szkolne systemy, a następnie w sidła cybergangu Keebler Elves. Na zlecenie cyberprzestępców wykradł ponad 3000 wiadomości, kilkadziesiąt loginów oraz około 10 haseł z wojskowych serwerów.
Po odsiadce w więzieniu porzucił hakowanie…
Jednak próby odnalezienia się w nowej rzeczywistości skutkowały przewlekłą depresją. W 2008 roku James popełnił samobójstwo w obawie przed osadzeniem w więzieniu, za cyberprzestępstwo, którego nie popełnił. Mniej tragicznie potoczyły się losy Juliana Paula Assange, założyciela serwisu WikiLeaks. Światowej sławy haker w wieku 16 lat działał w międzynarodowej, zorganizowanej grupie pod pseudonimem Mendax. Do dziś zmaga się z wrogim nastawieniem amerykańskiego rządu, ale aktualnie znalazł azyl polityczny w Ekwadorze. O swojej dziecięcej „hakerskiej” działalności pozytywnie wypowiada się też Kevin Mitnick. Najsłynniejszy haker, ikona popkultury, aktualnie biznesmen i wydawca wielu książek, zadebiutował jako haker w wieku 12 lat. Jako nastolatek włamywał się do sieci telefonicznej, korzystając z darmowych połączeń. Przed osiągnieciem pełnoletności wykradł dane dużej firmy lesingowej i zhakował sieć Pacific Bell. Jako dorosły człowiek spędził w więzieniu 5 lat.
Zhakowany dziennik elektroniczny
Hakerska działalność uzdolnionych nastolatków nie zawsze dotyka rządowych sieci i serwerów największych marek. Najczęściej konsekwencje dla świata są dużo mniejsze, mimo to pozostają poważne dla samego dziecka. Jako przykład służą losy ucznia z wielkopolski, który włamał się do systemu informatycznego swojej szkoły i manipulował ocenami kolegów. Haker posłużył się repliką strony internetowej szkoły, następnie wykorzystał odpowiedni skrypt, wysłał odnośnik do strony internetowej, w końcowej fazie uzyskać hasło jednego z nauczycieli. Miał dostęp i pełną swobodę w moderacji wszystkich ocen. Dyrekcja szkoły zaznacza, że wszystkie dane gromadzone w szkolnych systemach są odpowiednio monitorowane, a fakt złamania zabezpieczeń świadczy o dużych umiejętnościach nastolatka. Postawiony przed sądem rodzinnym chłopiec w pełni przyznał się do winy. Jego opiekunowie liczą, że w przyszłości będzie wykorzystywał swoje zdolności do lepszych celów.
Twoje dziecko jest agresywne w sieci?
Włamanie się do elektronicznego dziennika to nie jedyne zagrożenie o którym powinni pamiętać rodzice. Chroniąc dziecko przed cyberagresją należy zwrócić uwagę także na jego postawę względem rówieśników i innych użytkowników sieci. Dziecko może zostać pociągnięte do odpowiedzialności prawnej za hakowanie systemów, ale też za zastraszanie i nękanie użytkowników sieci. Reakcje na cyberbulling powinny być ostre. Cyberprzemoc w mediach społecznościowych to plaga XXI wieku, wedle najnowszych badań jest ściśle związana z depresją u nastolatków.
Źródło: bezpiecznie.kei.pl
Zastraszanie przez social media
W Internecie, ale też w całej przestrzeni społecznej, toczy się dyskusja na temat social media, szczególnie po serii głośnych samobójstw nastolatków, którzy najprawdopodobniej byli zastraszani na różnych portalach społecznościowych. W 2013 r. fala samobójstw została połączona z siecią społecznościową Ask.fm. W ramach serwisu użytkownicy mogą anonimowo zadawać sobie nawzajem pytania. Agresywne zachowania obserwowane na portalu skłoniły Ask.fm do podjęcia nowych działań w zakresie bezpieczeństwa.
Nieżyczliwe interakcje
Dzieci wykazują agresywne zachowania względem rówieśników z różnych powodów. Niektórzy prześladują, ponieważ czują się niepewnie. Wylanie swojej frustracji na kogoś kto wydaje się słabszy emocjonalnie lub fizycznie, daje poczucie bycia ważniejszym. To także trampolina do popularności wśród rówieśników. Niektóre dzieci, które nękają swoje otoczenie, kopiują zachowanie, zaobserwowane w domu. Dzieci, które są narażone na agresywne i nieżyczliwe interakcje w rodzinie, często uczą się traktować innych w ten sam sposób. Media społecznościowe i Internet otwierają możliwość niekontrolowanego wyładowywania niechcianych emocji, dlatego ten obszar powinien być szczegółowo monitorowany przez dorosłych.
Jak reagować?
Należy pomóc dziecku zrozumieć, że jest odpowiedzialne za swoje działania. Nieprawidłowe zachowania muszą wnosić w życie dziecka realne konsekwencje. Skutki powinny być dla dziecka odczuwalne: pozbycie się telefonu komórkowego, zmniejszenie czasu korzystania z telewizji lub gier wideo, uniemożliwienie uczestnictwa w spotkaniu towarzyskim… zakazy pomogą zrozumieć skalę problemu. Warto wykorzystać incydent nękania do omówienia pozytywnych sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami społecznymi w przyszłości. Dziecko może spróbować wyobrazić sobie jak czuje się osoba zastraszana i opisać swoje wrażenia. Wyczulenie na zagrożenie w sieci rodziców pomaga nakierować dziecko na właściwą drogę. Umiejętności zyskane z pracą przed komputerem, właściwie wykorzystane, mogą przynieść wiele korzyści i stabilną pozycję w przyszłości.
Zobacz więcej porad dla rodziców na naszej stronie.
Poczytaj więcej na naszym blogu
-
Firefox ’76 zadebiutował na rynku
Firefox'76. Wraz z początkiem maja zadebiutowała nowa wersja przeglądarki Mozilli. Firefox pod lupę bierze bezpieczeństwo danych. -
Certyfikaty SSL – tylko na rok
Certyfikaty SSL tylko na rok. Apple ogłosił, że z dniem 1 września 2020 roku nie będzie uznawał certyfikatów SSL powyżej 398 dni.