Pomoc

Ponad 300 praktycznych artykułów i dane kontaktowe

Zarządzanie rekordami DNS domeny (Panel Klienta)

 W jaki sposób zarządzać rekordami DNS domeny z poziomu Panelu Klienta Kei.pl?

 • Konfiguracja poszczególnych rekordów DNS z poziomu Panelu Klienta Kei.pl możliwa jest jedynie dla domen wydelegowanych na serwery DNS Kei.pl (ns1.kei.pl oraz ns2.kei.pl).
 • Przeczytaj, jak zmienić delegację domeny wykupionej w Kei.pl?
 • Jeśli zarejestrowałeś domenę za pośrednictwem Kei.pl konfigurację rekordów DNS domeny można wykonać logując się do Panelu Klienta Kei.pl
 • Jeśli nie pamiętasz swoich danych dostępowych do Panelu Klienta przeczytaj: Jak odzyskać dostęp do Panelu Klienta Kei.pl

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że domena została przypisana do dowolnej usługi serwerowej (hosting, serwer VPS czy serwer dedykowany). Jeśli domena nie jest skonfigurowana w naszym klastrze DNS pojawi się możliwość wyboru usługi, do której ma zostać przypisana domena. Takie przypisanie domeny skutkuje jej dodaniem w panelu WebAs w zakładce Usługi > DNS

W przypadku, gdy nie posiadasz dodatkowych usług, domena zostanie skierowana na nasze domyślne serwery DNS.

 • Po zalogowaniu do Panelu Klienta Kei.pl z menu wybierz Usługi > Domeny, a następnie kliknij na domenę, dla której wykonać zmianę delegacji.
 • Następnie z wysuniętego menu wybierz Rekordy DNS, po czym wyświetli się pełna lista aktualnych rekordów DNS dla wybranej domeny.

Dodanie rekordu

 • W celu dodania nowego rekordu DNS kliknij w przycisk „Dodaj rekord
 • W następnym kroku ukaże się okienko, gdzie będzie możliwość wyboru odpowiedniego typu rekordu oraz podania jego parametrów.
 • Po uzupełnieniu wymaganych pól zapisz wprowadzone zmiany.

Usunięcie rekordu

 • W celu usunięcia istniejącego rekordu DNS zaznacz go (check box),
 • po czym zostanie aktywowany przycisk „Usuń”, który należy kliknąć.

Edycja rekordu

 • W celu edycji istniejącego rekordu DNS kliknij na jego nazwę, po czym pojawi się okienko z możliwością wpisania nowych wartości.
 • Po wprowadzonych zmianach kliknij „Zapisz zmiany„.

Rekordy DNS

W systemie DNS, każda domena jest przedstawiona w postaci tzw. rekordów (rekordów DNS). Każdy z nich ma przyporządkowaną określoną nazwę oraz przeznaczenie.

Rekord A

Przedstawia adres domeny w postaci IP (w systemie Ipv4 jest to 32-u bitowa liczba), np. 195.149.224.42. Jest jednym z głównych rekordów dla domeny – bez niego system nie potrafiłby poprawnie rozwiązać adresu domeny.

Rekord CNAME

Przedstawiony jest w postaci nazwy, która jest pewnego rodzaju aliasem dla domeny, na którą wskazuje. Oznacza to, że jeśli zdefiniujemy rekord CNAME o nazwie domena.kei.pl i skierujemy go na domenę kei.pl, to komputer odpytujący system DNS o adres subdomeny “domena.kei.pl”, otrzyma adres przyporządkowany do domeny kei.pl.

Rekord MX

Wskazuje położenie serwera obsługującego pocztę dla domeny. Każdemu rekordowi MX (może być ich wiele) można przyporządkować priorytet. Poczta przekazywana jest do serwera mającego najwyższy priorytet. Jeśli serwer ten nie odpowie (np. z powodu awarii), poczta przekazywana jest do serwera backupowego. Dzięki temu mamy pewność, że poczta dotrze do adresata, pomimo awarii segmentu sieci lub jednego z serwerów.

Rekord MX może wskazywać na nazwę kanoniczną, czyli jako jego wartość wpisujemy nazwę domeny.

Rekord NS

Opisuje na jakich serwerach DNS podana domena jest skonfigurowana. Wyobraźmy sobie taką sytuację. Mamy domenę kei.pl, która znajduje się na DNS-ach ns1.kei.pl oraz ns2.kei.pl. Mamy również subdomenę sub.kei.pl. Jako, że domena główna (kei.pl) prowadzi na DNS-y ns1.kei.pl oraz ns2.kei.pl, również nowa subdomena kieruje w to miejsce. Jeśli chcemy wydelegować domenę (zmienić serwer DNS, który ją obsługuje), musimy posłużyć się właśnie rekordem NS.

Wydelegowanie subdomeny jest dzięki temu bardzo proste. Wystarczy zdefiniować co najmniej 2 rekordy typu NS, które jako wartość będą posiadały nazwę serwerów DNS, na które ma kierować.

Rekord SOA

Oznacza początek danych dotyczących domeny. Każda domena może posiadać jeden taki rekord. Są w nim zawarte takie informacje jak nazwa domeny, mail administratora DNS autorytatywnego dla domeny oraz adres serwerów autorytatywnych (czyli serwera przechowującego konfigurację domeny).

Rekord TXT

Pozwala wpisać dowolne informacje tekstowe opisujące domenę. Ostatnio jest on wykorzystywany w systemie antyspamowym SPF (Sender Policy Framework) – w takim przypadku jako wartość domeny wpisujemy adresy, które są uprawnione do wysyłania poczty dla danej domeny.

Rekord SRV

Tak zwany rekord usługi, pozwala na zdefiniowanie adresu IP dla konkretnej usługi, inaczej mówiąc wskazuje serwer, który udostępnia daną usługę dla domeny. Aktualnie rekordy SRV działają poprawnie dla usług Jabbera.

Nie znalazłeś odpowiedzi? Skontaktuj się z nami

Właściciel serwisu:

cyber_Folks S.A.

ul. Franklina Roosevelta 22,

60-829 Poznań

NIP: PL 7792467259

Regon: 367731587

KRS: 0000685595

Kapitał zakładowy/wpłacony: 283.600,00 PLN

Adres korespondencyjny:

ul. Marcika 27 C-D

30-443 Kraków

tel. 12 349 22 00

Infolinia handlowa: 801 308 408

Wsparcie techniczne (24/7/365): 12 349 22 00