Słownik pojęć IT

Słownik pojęć IT

Poznaj pojęcia, które pomogą Ci lepiej zrozumieć świat IT i hostingu. Ponad 40 prostych definicji - od "alias pocztowy" po "zasoby on-demand".

Cykl życia domeny

Cykl życia domeny – okres od momentu jej opłacenia i rejestracji aż do chwili ponownego powrotu do puli wolnych domen. Należy pamiętać, że cykle życia domen nie są jednakowe we wszystkich przypadkach, a cykl życia domeny krajowej .PL jest inny niż domeny globalnej .COM. Cykl życia jest ściśle uzależniony od polityki rejestru domen. Dla domeny .PL jest to NASK.

Cykl życia domeny .PL

Ważną informacją jest też to, że jeśli użytkownik rezerwujący domenę .PL  zrezygnuje z niej w trakcie 14 dni lub jej po prostu nie opłaci, domena .PL przechodzi w tzw. stan BOOK_BLOCKED. Oznacza to, że przez 90 dni nie będzie można jej, ani zarezerwować ani zarejestrować.

Cykl życia domen globalnych (.COM, .ORG, .NET, .INFO)

W przypadku rozszerzeń globalnych nie występuje okres rezerwacji domeny. Rejestracja jest możliwa nawet na 10 lat, a po opłaceniu domena staje się aktywna na 365 dni. Jeśli domena globalna nie zostanie odnowiona to przechodzi w stan kwarantanny, który trwa 65 dni. W tym czasie jest wyłączona ale użytkownik, dokonując opłaty, może ją przedłużyć. Jeśli tego nie zrobi, domena trafia do kasacji, co zwykle trwa od 1 do 7 dni, po czym wraca do puli wolnych domen.

Cykl życia domeny .EU

W przypadku domeny .EU również nie występuje okres rezerwacji. Jeśli użytkownik dokona opłaty, domena jest od razu rejestrowana także na okres 365 dni. Po upływie roku jeśli domena .EU nie zostanie odnowiona to przechodzi w stan kwarantanny, trwający 40 dni. W tym czasie jest ona nieaktywna, jednak nadal należy do użytkownika, który może ją w tym czasie przedłużyć. W przeciwnym razie domena wraca do puli wolnych domen.

Poczytaj więcej na naszym blogu

Znajdź interesujący Cię artykuł

Wybierz kategorię