Domeny
Czym jest domena techniczna – zastosowanie i funkcje. Wady i zalety domen technicznych
Co znajdziesz w tym artykule:
Decydując się na zamówienie hostingu analizujesz szereg parametrów. Porównujesz jego osiągi, sprawdzasz możliwości. Masz określone wymagania i oczekiwania, to oczywiste. Chcesz przecież rozwijać swój projekt. Niektórzy operatorzy w ramach swojej oferty, dodatkowo obok kluczowych parametrów, stosowanych technologii, oferują domenę techniczną, którą możesz podpiąć zupełnie za darmo i przeprowadzić testy bądź sprawdzić konkretną funkcjonalność, bez wpływu na obecną infrastrukturę. To dobry sposób na przeprowadzenie prac przygotowawczych, zanim podepniesz własną, docelową domenę. Co to właściwie jest domena techniczna? Jakie posiada funkcje? Co możemy powiedzieć na temat jej zalet? Czy ma jakieś wady?
Co to jest domena techniczna
Domena techniczna to specjalnie przygotowane środowisko testowe udostępniane podczas zakupu serwera. Część operatorów posiada taką funkcję i udostępnia użytkownikom samodzielną możliwość utworzenia domeny technicznej w Panelu Klienta. W Kei.pl taką opcję otrzymujesz automatycznie zamawiając hosting. Dzięki tej usłudze, możesz dokonywać wszelkich zmian i oceniać ich wpływ bez znaczenia na Twoje docelowe środowisko. To także dobra okazja, aby popracować z nowym cms – jak np. PrestaShop, poznać jego możliwości i sprawdzić jak wygląda budowa www od strony technicznej. Z naszych obserwacji wynika, że klienci często korzystają z tej możliwości, podczas testowania strony głównej. Wszystko po to, by dostarczyć użytkownikowi jak najlepszych doświadczeń.
Domeny techniczne do czego służą?
Domena techniczna często wykorzystywana jest przez deweloperów aplikacji, sprawdzających postępy swojej pracy, sklepy internetowe, które chcą zyskać pewność, przed finalnym podpięciem domeny, a także indywidualnie – prowadząc testy i sprawdzając możliwości środowiska bądź poznając pracę z nim.
Domeny techniczne a domeny docelowe
Domena techniczna, to rozwiązanie udostępniane w celach testowych. Musimy pamiętać, że nie jest to domena, którą możemy wykorzystać w opublikowanym projekcie. Zakładając konto hostingowe w kei.pl, automatycznie otrzymujesz od nas domenę testową wygenerowaną losowo, np. qwert.e-kei.pl (chyba, że ustalisz w momencie zamawiania inną nazwę). Co ważne, domena techniczna zawsze odpowiada nazwie hostingu i koncie FTP.
Domena docelowa, to inaczej domena internetowa pod którą publikujesz swój projekt. To adres, który odpowiada numerowi IP. Wpisując daną nazwę w pasku przeglądarki wyświetla się Twoja strona. To ważna część obecności w sieci, ponieważ adres, który wybierzesz dla swojego projektu podąża za Twoją marką w komunikacji. Dlatego ważne, aby poświęcić chwilę czasu, by Twoja domena była zrozumiała, łatwa za wymówienia i zapisania i odzwierciedlała Twój biznes.
Główną różnicą pomiędzy domeną techniczną, a domeną docelową jest więc jej przeznaczenie. Ta pierwsza służy do testów. Ta druga do publikacji projektu docelowego.
Czy w Kei.pl jest możliwość podpięcia domeny technicznej?
Wybierając infrastrukturę w Kei.pl użytkownik otrzymuje testową domeną techniczną. Dzieje się to automatycznie, nie musisz wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Wybierając hosting współdzielony, już na starcie jest podpięta domena techniczna, abyś mógł przeprowadzić wszelkie niezbędne testy, zanim podepniesz finalną domeną dla której będą obowiązywały ustawienia.
W Kei.pl udostępniamy 2 możliwości związane z domeną techniczną:
- Pierwsza z nich, to sytuacja, gdzie użytkownik podczas zamówienia określa własną nazwę, którą chce ustawić dla domeny testowej.
- Druga z nich, to sytuacja, w której takiej aktywności użytkownik nie wykonuje. Jeśli klient nie ustali nazwy domeny przy zamówieniu, to dostaje domenę wygenerowaną losowo czyli np. dananazwa.e-kei.pl. Domena zawsze odpowiada nazwie hostingu i koncie FTP. W takiej sytuacji, nie ma już możliwości powrócenia do początkowego etapu ścieżki zakupowej, gdzie można ustawić własną nazwę.
Dlaczego warto korzystać z domeny technicznej?
Domena techniczna pozwala analizować, badać i operować na danych. Umożliwia uporządkowanie, sortowanie i przetwarzanie danych w celu dostosowania ich do podjęcia ostatecznej decyzji biznesowej. Po prostu sprawdzasz różne warianty swojego projektu i robisz to bezpiecznie. Dzięki dobremu zrozumieniu zalet, jakie płynął z posiadania i użytkowania domen technicznych, firmy mogą zaoszczędzić sporo czasu, skracając cykle rozwojowe, szybko usuwając błędy i rozwijając projekty. Dlatego zrozumienie, kiedy używać domeny technicznej, ma kluczowe znaczenie dla każdej firmy dążącej do sukcesu.
Kilka korzyści, wynikających z użytkowania domeny technicznej:
- bezpieczne, nie obciążone ryzykiem niepowodzenia, testowanie działania strony internetowej;
- sprawdzanie wprowadzanej funkcjonalności, mechanizmu jej działania;
- możliwość sprawdzenia nowego środowiska pracy, w którym jeszcze nie pracowałeś jak np. PrestaShop;
- komfort użytkowania, wykonasz wszelkie prace techniczne w jednym, wyodrębnionym środowisku;
- pomaga w projektowaniu lepszych rozwiązań, a tym samym wspiera doświadczenia użytkowników.
Jakie są wady domen technicznych?
- ograniczony czas działania usługi, dostęp do domeny technicznej jest możliwy w trakcie trwania okresu abonamentowego usługi.
Wybór odpowiedniej domeny podczas budowania projektu to ważny krok dla powodzenia działalności. Posiadanie domeny technicznej natomiast pozwala swobodnie wykonywać wszelkie zmiany w konfiguracji strony i sprawdzać, który z wariantów ma największy potencjał biznesowy. Decydując się na hosting w Kei.pl, takie rozwiązanie otrzymujesz na starcie. Zalety korzystania z domeny technicznej są oczywiste; pomaga nam tworzyć jeszcze lepszy produkt końcowy, wspierać doświadczenia użytkowników, redukować koszty rozwoju i zmniejsza niepewność. Rozumiejąc i stosując domenę techniczną w naszych rozwiązaniach, możemy zrobić duży krok w kierunku tworzenia wysokiej jakości produktów końcowych.
Poczytaj więcej na naszym blogu
-
Czy kupić kilka nazw oraz rozszerzeń domeny?
Posiadanie kilku domen oraz ich rozszerzeń, to świetny sposób na budowanie spójnej komunikacji marki, a także inwestycja, która wzmacnia jej bezpieczeństwo. Warto przy rejestrowaniu domeny wziąć pod uwagę jej inne rozszerzenia. -
Dev Ops – kim jest?
Dev ops to pojęcie, które coraz częściej możemy spotkać w zespołach projektowych, związanych zwłaszcza z IT. W ramach tego pojęcia możemy mówić tak naprawdę o połączeniu dwóch obszarów: development oraz operations w zarządzaniu i wdrażaniu projektu w jeden wspólny obszar.