Techniczna strona domeny

Domeny

Techniczna strona domeny

Daniel B. Drożdż

Rejestracja samej domeny nie jest niczym trudnym. Istnieją jednak techniczne aspekty, o których warto wiedzieć i pamiętać, aby na przykład unikalna nazwa strony z dnia na dzień nie stała się własnością kogoś innego. Jak zatem nie stracić swojej domeny i co zrobić aby prawidłowo przeprowadzić jej migrację?

Cykl życia domeny

Domeny internetowej nie kupuje się raz na zawsze. Każda z końcówek ma tzw. cykl życia, obejmujący okres od jej opłacenia i rejestracji aż do powrotu do puli wolnych domen. Cykle życia domen są rożne w zależności od rodzaju rozszerzeń. Inne dla nazw z końcówką .PL, inne dla domen globalnych i jeszcze inne dla nowych domen.

Cykl życia domeny odejmuje:

 • Okres rezerwacji. Czas, w którym nazwa domeny jest zarezerwowana, ale jeszcze nie aktywna.
 • Okres rejestracji. Następuje opłacenie domeny i jej rejestracja. Domena staje się aktywna na określony czas.
 • Okres kwarantanny. Jeżeli właściciel domeny nie przedłuży jej na następny okres to przechodzi ona w okres kwarantanny. Nie jest już wtedy aktywna, ale nadal pozostaje własnością użytkownika, do którego należała przez ostatni okres.
 • Uwolnienie do puli wolnych domen. Domena staje się wolna i dostępna do rezerwacji dla innych, w momencie kiedy nie zostanie ponownie opłacona i użytkownik jej nie przedłuży.

Cykle życia najpopularniejszych końcówek sprawdzisz w naszym słowniku pojęć. A więcej o cyklu życia domeny .PL przeczytasz we wcześniejszym wpisie na blogu.

Transfer domeny

Transfer domeny to zmiana rejestratora, czyli firmy odpowiedzialnej za techniczną i finansowa obsługę danej domeny. Rejestratora domeny można zmienić w każdej chwili. Należy jednak pamiętać, aby zapoznać się z zasadami polityki transferowej danej firmy.

Kiedy można rozpocząć transfer domeny do Kei.pl?

 • Najwcześniej 21 dni od daty rejestracji lub odnowienia domeny w przypadku transferu z NASK
 • Najwcześniej 5 dni od daty rejestracji lub odnowienia domeny w przypadku partnera NASK
 • Nie później niż 12 dni przed wygaśnięciem w przypadku transferu z NASK
 • W przypadku transferu od partnera NASK nie ma ograniczenia ilości ani dni przed wygaśnięciem domeny

Aby przeprowadzić transfer do Kei.pl skorzystaj z naszego formularza.

W trakcie wypełniania formularza należy podać kod transferowy AUTHINFO, dostępny u obecnego rejestratora domeny. W momencie, kiedy formularz zostanie uzupełniony na podany adres e-mail zostanie wysłany link aktywacyjny, kończący proces transferowy. Trzeba pamiętać, że przesłany link jest ważny 5 dni.

Cesja domeny

Cesja domeny to przekazanie praw i obowiązków związanych z posiadaniem danej domeny na innego abonenta. Abonentem może być osoba fizyczna, ale też firma uprawniona do zarządzania domeną.

Kiedy abonent jest zobowiązany do przeprowadzenia cesji domeny?

 • zakupu, sprzedaży lub przekazania domeny innemu użytkownikowi,
 • zmiany nazwy firmy, numeru NIP oraz numeru REGON,
 • zmiany danych wrażliwych takich jak imię, nazwisko czy numer PESEL abonenta.

Jak prawidłowo przeprowadzić cesję domeny? Przeczytasz w naszym słowniku pojęć.

Jak spodobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Daniel B. Drożdż

W H88 S.A. odpowiedzialny za marketing internetowy marek premium, w szczególności SEO/SEM, analitykę i wdrożenia rozwiązań UX i ecommerce. Marketer z wykształcenia i pasji z ponad 10-letnim doświadczeniem. Certyfikowany specjalista Google Ads. Związany z rynkiem hostingowym od 2016 r.

Jedna odpowiedź na "Techniczna strona domeny"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poczytaj więcej na naszym blogu