Zaistniej w Europie z domeną .EU


Wybierz końcówkę .EU – jedną z najpopularniejszych,
dedykowaną obywatelom UE.

Domena .EU – podstawowe informacje

Domena .EU to domena europejska. Litery tworzące końcówkę to skrót od European Union (Unia Europejska). Adresy z tym rozszerzeniem są popularne wśród mieszkańców Starego Kontynentu. Obecnie w internecie działają ponad 3 miliony stron w domenie .EU.

Dlaczego warto wybrać domenę .EU?

Ze względu na swój ponadnarodowy charakter, domeny .EU są chętnie wykorzystywane do promocji serwisów mających trafić do odbiorców z różnych krajów. Przykładowo wiele polskich firm jako głównego adresu używa nazwy w domenie .PL i stosuje go do promocji w kraju. Dodatkowo uruchamiają witrynę w domenie .EU. Pod nią znajduje się strona w popularnych językach europejskich (angielski, niemiecki, francuski) skierowana do kontrahentów z krajów Wspólnoty.

Domena .EU jest również powszechnie wykorzystywana przez instytucje publiczne z Unii Europejskiej. Jedną z nich jest Parlament Europejski, którego witryna działa pod adresem www.europarl.europa.eu. Co ciekawe, instytucje unijne posługują się domeną .EU stosunkowo niedługo. Końcówka została bowiem uruchomiona w 2005 r. Wcześniej europejska administracja posługiwała się domeną .EU.INT (końcówka .INT jest przeznaczona dla międzynarodowych organizacji rządowych, takich jak NATO, czy ONZ).

Dla kogo domeny .EU?

  • Rejestracja domeny .EU to dobry pomysł, gdy Twoja firma ma kontrahentów z wielu różnych krajów unijnych.
  • Domena .EU jest powszechnie rozpoznawalna w Polsce. Możesz ją wykorzystać dla swojego serwisu skierowanego do internautów znad Wisły.
  • To dobry wybór dla stron poświęconych tematyce europejskiej lub organizacji pozarządowych zajmujących się kontaktami z innymi krajami Unii.
  • Domeny .EU są też rejestrowane przez firmy chcące zabezpieczyć swoją markę przed cybersquattingiem, czyli rejestracją adresów zawierających zastrzeżone znaki towarowe.

Potrzebujesz innej domeny? Sprawdź .xyz.

Praktyczne porady

Rejestracja domeny .EU jest dozwolona dla osób fizycznych i podmiotów z adresem zamieszkania lub siedziby na terenie Unii Europejskiej.

Domena .EU to dobry pomysł, gdy chcesz trafić do odbiorców z wielu różnych krajów. Jeśli chcesz poszerzyć działalność o jeden kraj (np. Słowację), postaw na domeny narodowe.

Jeśli domena .EU, którą chcesz zarejestrować jest zajęta, możesz sprawdzić, kto jest jej abonentem na stronie whois.eurid.eu/pl/

Masz już domenę? Co dalej?

Domena będąca adresem Twojej strony internetowej potrzebuje serwera, na którym będzie mogła działać. Możesz wybrać hosting współdzielony lub naszą specjalność serwery VPS lub serwery dedykowane.

Domena powinna też być zabezpieczona. Do tego celu wybierz certyfikat SSL. Będzie on szyfrował przepływ danych pomiędzy przeglądarką, na której Twój klient ogląda stronę a serwerem, na którym Twoja strona jest hostowana.