Domena .CO

Końcówka rozpoznawalna na całym świecie
o międzynarodowym charakterze!

Domena .CO – podstawowe informacje

Domena .CO to domena narodowa przypisana do Kolumbii. Domena internetowa została uruchomiona już w 1991 r., jednak przez niemal 20 lat nie cieszyła się zbyt dużą popularnością. Powodem była polityka głównego rejestru. Domeny .CO mogli rejestrować wyłącznie mieszkańcy Kolumbii. Abonentami nie mogły być osoby prywatne ani firmy spoza tego kraju.

Sytuacja zmieniła się w 2010 r. Wtedy zniesiono restrykcje i umożliwiono rejestrację wszystkim zainteresowanym, bez względu na kraj pochodzenia. Domena .CO spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. W ciągu pierwszych 24 godzin od momentu otwarcia rejestracji utworzono ponad 200 000 adresów z końcówką .CO. W ciągu trzech kolejnych lat rejestr domeny .CO odnotował 1,5 mln rejestracji.

Dlaczego warto wybrać domenę .CO?

Domena internetowa to Twój pierwszy krok do świadomego budowania obecności w sieci. Powodem dużego zainteresowania, jakim cieszą się domeny .CO, jest ich podobieństwo do popularnej końcówki .COM. W Polsce to także .COM.PL. Domena .CO ma jednak tę zaletę, że w odróżnieniu od .COM liczba atrakcyjnych nazw dostępnych do rejestracji wciąż jest duża. Dodatkowym atutem jest to, że kolumbijska końcówka jest krótsza o jeden znak.

To sprawia, że domeny .CO są popularne w Stanach Zjednoczonych i tych krajach zachodnich, gdzie powszechnie używa się domen .COM. Chętnie rejestrują je startupy i firmy działające w branży IT. Domeny .CO znajdziemy w portfolio największych graczy technologicznych, takich jak Twitter (domena t.co), Google (g.co) czy Amazon (a.co).

Kto powinien rejestrować domeny .CO?

Osoby, które szukają adresu w domenie .CO, ale wszystkie sprawdzane nazwy są już zajęte.

Właściciele serwisów, aplikacji i usług skierowanych do odbiorców z wielu różnych krajów.

Osoby szukające oryginalnego adresu internetowego. Domeny .co można wykorzystać do tworzenia tzw. domain name hacks, czyli adresów, w których rozszerzenie domeny jest częścią adresu np. kotly.co, noto.co.
Istnieje również możliwość rejestracji domeny .co.uk.

Praktyczne porady

Rejestracja domeny .CO nie jest objęta restrykcjami. Nazwy mogą rejestrować wszyscy: osoby prywatne, organizacje i firmy również spoza Kolumbii.

Domeny .CO wspierają znaki spoza alfabetu łacińskiego (tzw. domeny IDN). Można również rejestrować adresy z polskimi znakami diakrytycznymi (np. ą, ó, ę).

Oprócz domeny .CO, dostępne do rejestracji są również kolumbijskie domeny funkcjonalne, np. .com.co, .edu.co, .net.co.

Masz już domenę? Co dalej?

Domena będąca adresem Twojej strony internetowej potrzebuje serwera, na którym będzie mogła działać. Możesz wybrać hosting współdzielony lub naszą specjalność serwery VPS lub serwery dedykowane.

Domena powinna też być zabezpieczona. Do tego celu wybierz certyfikat SSL. Będzie on szyfrował przepływ danych pomiędzy przeglądarką, na której Twój klient ogląda stronę a serwerem, na którym Twoja strona jest hostowana.