Pomoc

Ponad 300 praktycznych artykułów i dane kontaktowe

Co to jest domena internetowa?

Domena internetowa to element adresu DNS pozwalający znaleźć w Internecie takie zasoby jak strona WWW, serwer, czy adresat poczty e-mail. Domena pozwala przetłumaczyć adres IP usługi na łatwą do zapamiętania przez człowieka nazwę.

Domena internetowa składa się z nazwy wybranej przez abonenta i rozszerzenia. Rozszerzenia dzielą się na:

  • domeny narodowe – np. .pl, .de, .fr, .co.uk
  • domeny globalne – np. .com, .net
  • domeny funkcjonalne – .edu, . gov, .org, .biz, .info
  • domeny funkcjonalne drugiego poziomu – np. .com.pl, .net.pl, .info.pl, .biz.pl
  • domeny regionalne – np. .waw.pl, .wroclaw.pl, .mazury.pl, .slask.pl

Od 2014 r. dostępne do rejestracji są tzw. nowe domeny internetowe. To domeny funkcjonalne zawierające popularne słowa kluczowe, określenia branżowe, nazwy miast itp. Przykładowe nowe domeny internetowe: .bar, .fitness, .online, .berlin. Nowe domeny mogą też tworzyć firmy na własny użytek i umieszczać nazwę marki w końcówce domeny (np. .ibm, .canon). Utworzenie adresu w nowej domenie przebiega tak samo, jak rejestracja domen internetowych z grupy „starych” domen.

Nazwy domen internetowych mogą składać się z liter, cyfr i znaku ‘-’. Małe i wielkie litery nie są rozróżniane. Rejestracja nazw domen w większości przypadków jest płatna.

Rejestracja domen internetowych jest możliwa na okres co najmniej jednego roku. Istnieją rejestry, w których minimalny okres rejestracji jest dłuższy (np. 2 lata). Po uiszczeniu opłaty rejestracyjnej domena internetowa jest aktywowana i abonent może posługiwać się wybraną nazwą tak długo, jak długo odnawia domenę na kolejny okres abonamentowy.

W przypadku braku opłaty za przedłużenie, domena internetowa wchodzi w tzw. okres kwarantanny. Jego długość zależy od polityki rejestru (np. dla polskiej domeny kwarantanna wynosi 30 dni). W czasie kwarantanny nie działają usługi przypisane do domeny, takie jak poczta e-mail czy strona WWW. Abonent może jednak odzyskać adres kontaktując się z rejestratorem i płacąc za przedłużenie domeny.

Zobacz: Jak wybrać dobrą domenę? 
Zobacz: domeny internetowe w Kei.pl

Co to jest domena internetowa?

Domena internetowa to nic innego jak unikalny adres strony www, pod którym jest ona dostępna w Internecie. Składa się z nazwy i rozszerzenia (.pl, .org, .com itp.)

Jak wybrać dla siebie odpowiednią domenę internetową?

Domena powinna nawiązywać do profilu działalności Twojej firmy i tłumaczyć zawartość strony. Najlepiej, jeśli adres jest krótki, zwięzły i prosty w wymowie – wówczas będzie łatwiejszy do zapamiętania przez użytkowników.

Nie znalazłeś odpowiedzi? Skontaktuj się z nami

Właściciel serwisu:

cyber_Folks S.A.

ul. Wierzbięcice 1B,

61-569 Poznań

NIP: PL 7792467259

Regon: 367731587

KRS: 0000685595

Kapitał zakładowy/wpłacony: 283.600,00 PLN

Adres korespondencyjny:

ul. Marcika 27 C-D

30-443 Kraków

tel. 12 349 22 00

Infolinia handlowa: 801 308 408

Wsparcie techniczne (24/7/365): 12 349 22 00