Domena .COM.PL

jeśli działasz na terenie Polski,
jeśli szukasz domeny rozpoznawalnej w naszym kraju.

Domena .COM.PL – podstawowe informacje

Wśród polskich końcówek domena .COM.PL zajmuje drugie miejsce pod względem liczby zarejestrowanych adresów. Podczas gdy w kategorii nowych domen patrząc globalnie jest to .xyz. Obecnie utworzono ponad 415 tys. adresów z końcówką .COM.PL, co stanowi 15,3% wszystkich polskich domen.

Domeny .COM.PL są zaliczane do polskich domen funkcjonalnych. Wiele spośród polskich domen funkcjonalnych jest rodzimym odpowiednikiem popularnych końcówek globalnych. Tak jest w przypadku domeny .COM.PL. Jest to polska wersja domeny .COM, pierwotnie przeznaczonej dla stron komercyjnych (com to skrót od commercial).

Jak zastosować końcówkę .COM.PL?

Początkowo domena .COM.PL miała podobne zastosowanie co rozszerzenie .COM. Była rejestrowana przez przedsiębiorstwa jako adres dla stron firmowych. Przykładem jest domena należąca do telewizji Polsat. Stacja zarejestrowała adres polsat.com.pl już w 1997 r. i przez wiele lat działała pod nim ich główna witryna. Dopiero w 2008 r. zmieniono adres strony na polsat.pl.

Z czasem domeny .COM.PL stały się popularniejsze również wśród firm. Obecnie domeny .COM.PL są rejestrowane w celu zabezpieczenia marki przed tzw. cybersquattingiem, czyli podszywaniem się pod znaną markę przy pomocy podobnego adresu internetowego. Domeny .COM.PL są również chętnie wykorzystywane do projektów, w których budowanie marki nie jest najważniejsze.

Dla kogo domeny .COM.PL?

Domena .COM.PL to doskonałe zabezpieczenie Twojej strony przed cybersquattingiem. Zarejestruj ją w komplecie z domeną .PL zanim ktoś Cię ubiegnie i zacznie podszywać się pod Twoją markę.

Domeny .COM.PL są mniej popularne od rozszerzenia .PL. To dobra okazja, by znaleźć atrakcyjną nazwę, która jest już zajęta w domenie .PL.

Wykorzystaj domenę .COM.PL dla projektów, w których budowanie marki online nie jest najważniejsze.

Cena utrzymania domeny .com.pl jest niższa od popularnej peelki. To świetne rozwiązanie dla stron hobbystycznych, prowadzonych non-profit.

Praktyczne porady

W momencie złożenia zamówienia domena .com.pl jest rezerwowana na 14 dni. W tym czasie nikt inny jej nie zarejestruje. Po opłaceniu zamówienia możesz wykorzystać domenę do uruchomienia strony lub poczty.

Adresy w domenie .com.pl mogą zawierać polskie znaki diakrytyczne (np. ą, ś, ł, ó i inne).

Jeśli zapomniesz odnowić swoją domenę .com.pl, Twoje usługi przestaną być dostępne, ale przez 30 dni możesz odzyskać adres opłacając dokument proforma.

Masz już domenę? Co dalej?

Domena będąca adresem Twojej strony internetowej potrzebuje serwera, na którym będzie mogła działać. Możesz wybrać hosting współdzielony lub naszą specjalność serwery VPS lub serwery dedykowane.

Domena powinna też być zabezpieczona. Do tego celu wybierz certyfikat SSL. Będzie on szyfrował przepływ danych pomiędzy przeglądarką, na której Twój klient ogląda stronę a serwerem, na którym Twoja strona jest hostowana.