Domeny funkcjonalne

Podkreśl profil działalności polskiej firmy: .COM.PL dla witryn firmowych,
.ORG.PL dla organizacji i wiele innych

Domena funkcjonalne – podstawowe informacje

Domeny funkcjonalne to polskie odpowiedniki domen uruchomionych na samym początku systemu DNS. W latach 80. XX wieku tworząc adresy internetowe dbano o to, by witrynom o określonej tematyce przyporządkować właściwą końcówkę: .COM (skrót od commercial) dla witryn firmowych i stron o charakterze komercyjnym, .EDU (education) dla szkół i uczelni, .ORG (organization) dla organizacji pozarządowych, itd.

Domeny funkcjonalne największą popularność w naszym kraju zdobyły w latach 90. Wtedy trzymano się zasady mówiącej, że strona o określonej tematyce powinna mieć odpowiednią domenę. Dobrze widać to na przykładzie telewizji Polsat. Stacja przez długi czas posługiwała się adresem polsat.com.pl, utworzonym w 1997 roku. Przez następne dwa lata domena polsat.pl była wolna, aż została zarejestrowana przez inną firmę. Polsat odkupił ją dopiero w 2008 roku.

Dlaczego warto wybrać domeny funkcjonalne?

Domeną funkcjonalną, która nadal jest wykorzystywana zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, jest .ORG.PL. Wiele organizacji pozarządowych posiada adresy w tej domenie, podobnie jak większość dużych partii politycznych.

Dziś znaczenie domen funkcjonalnych w Polsce zmalało na rzecz domeny .PL, która stała się rozszerzeniem uniwersalnym. Podobnie stało się na Zachodzie ? tam królują domeny .COM. Mniejsza popularność domen funkcjonalnych ma jednak swoje plusy. Dostępność wolnych nazw jest znacznie większa niż w przypadku domeny .PL.

Domeny funkcjonalne dostępne do rejestracji w Kei.pl:

argo.pl, aid.pl, atm.pl, auto.pl, biz.pl, com.pl, edu.pl, gmina.pl, gsm.pl, info.pl, mail.pl, media.pl, mil.pl, net.pl, nieruchomosci.pl, nom.pl, org.pl, pc.pl, powiat.pl, priv.pl, realestate.pl, rel.pl, sex.pl, shop.pl, sklep.pl, sos.pl, targi.pl, tm.pl, tourism.pl, travel.pl, turystyka.pl, waw.pl

Praktyczne porady

Najpopularniejsze domeny funkcjonalne w Polsce to .com.pl, .net.pl i .org.pl. Najrzadziej rejestrowane są nazwy z końcówkami .atm.pl, .rel.pl i .tourism.pl. 

Domeny funkcjonalne powinni zarejestrować właściciele praw do znaków towarowych. To uchroni markę przed tzw. cybersquattingiem, czyli rejestracją domen z zastrzeżoną nazwą przez osoby niepowołane.

Masz już domenę? Co dalej?

Domena będąca adresem Twojej strony internetowej potrzebuje serwera, na którym będzie mogła działać. Możesz wybrać hosting współdzielony lub naszą specjalność serwery VPS lub serwery dedykowane.

Domena powinna też być zabezpieczona. Do tego celu wybierz certyfikat SSL. Będzie on szyfrował przepływ danych pomiędzy przeglądarką, na której Twój klient ogląda stronę a serwerem, na którym Twoja strona jest hostowana.